ŞIRGAY Başkanı Azizoğlu: “Yerel basın ayakta duramıyor”

Şırnak Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti (ŞIRGAY) Başkanı Halil Coşkun Azizoğlu, ildeki gazetelerin ekonomik koşullardan dolayı ayakta durmakta zorlandıklarını söyledi. Şırnak AJANS – Şırnak Gazeteciler Cemiyeti (ŞIRGAY) Başkanı Halil Coşkun Azizoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Şırnak basınının sorunlarına değinen Azizoğlu, “Şırnak merkez ve ilçelerinde günlük çıkartılan gazeteler ekonomik sıkıntı ve kaygılardan dolayı […]

ŞIRGAY Başkanı Azizoğlu: “Yerel basın ayakta duramıyor”
ŞIRGAY Başkanı Azizoğlu: “Yerel basın ayakta duramıyor”
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma11 Ocak 2022 08:08

Şırnak Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti (ŞIRGAY) Başkanı Halil Coşkun Azizoğlu, ildeki gazetelerin ekonomik koşullardan dolayı ayakta durmakta zorlandıklarını söyledi.

Şırnak AJANS – Şırnak Gazeteciler Cemiyeti (ŞIRGAY) Başkanı Halil Coşkun Azizoğlu, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Şırnak basınının sorunlarına değinen Azizoğlu, “Şırnak merkez ve ilçelerinde günlük çıkartılan gazeteler ekonomik sıkıntı ve kaygılardan dolayı birleşme kararı alarak ayakta durmaya çalışmaktadır. Baskıya geçtikleri tarihten bu yana kesintisiz olarak yayın hayatlarını sürdüren gazetelerimiz ekonomik nedenlerden dolayı böyle bir yönteme başvurmuştur.” dedi.

“İLAN DAĞITIMINDA DÜZENLEMEYE GİDİLMELİ”

İlde gazetelerin ekonomik sıkıntı yaşamalarını ilan dağıtımındaki düzensizliklere bağlayan Başkan Azizoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Vasıflı gazetelerimiz kamu kurumundan ihale ilanı aldığımız yılların aksine şu anda birkaç kurum ile sınırlı ve oldukça kısıtlı sayıda ilanlar gazetelerimizde yayınlanmaktadır. Daha önce gazetelerimizde ilana çıkan askeri kışlalara ait ilanlar artık gazetelere gönderilmemektedir. Devlet içindeki terör örgütü FETÖ yapılanmalarına istinaden soruşturmaların daha kısa sürede tamamlanması ve 2015 yılındaki hendek teröründen kaynaklı ilanlar 2017 yılı itibari ile doğrudan temin olarak ihaleye çıkması üzerine gazetelere verilmemiştir. Ancak o zamanki şartların üzerinden 5 yıl geçmesine karşın ilanlar yine aynı şekilde ihaleye çıkmamaktadır. Biz bu mevcut ilanların ilimiz genelindeki gazetelerimize verilmesini talep etmekteyiz.”

”YEREL GAZETELER VE BASIN EMEKÇİLERİ BÖLGELERİNİN AYNASIDIR”

Son olarak yerel basının kamuoyu oluşturulması ve bölgenin tanıtımında önemine değinen Azizoğlu, tüm meslektaşlarının 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutladı. Azizoğlu, “Yerel basın halkın bilgilendirilmesi, yerel yönetimler ile vatandaşlar arasında köprü oluşturarak mahalli problemlerin iletilmesi, çözülmesindeki katkısı ulusal basında gündem oluşturulması gibi birçok işlevi yerine getirmekte olan bu değerlerimize sahip çıkılması hususunda Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı ile Basın İlan Kurumu BİK yönetici ve başkanlarının kamu-kurum ve yetkililerine bilgi verilmesi gerekliliği inancında olduğumu ifade etmek isterim. Eğer ki ivedilikle bir çözüm bulunamazsa yarı yarıya inen yerel gazetelerimiz çok yakın zamanda tarihin tozlu sayfalarında yerini alacaktır. 10 Ocak çalışan gazeteciler ile idareciler günü münasebetiyle tüm gazeteci arkadaşlarımızın ve idarecilerimizin gününü kutlarım.” ifadelerini kullandı.