İki mahalleyi birleştiren köprüye Şehit Kaymakamın ismi verildi

Şırnak AJANS– Mardin’de  şehit edilen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün ismi Şırnak’ın Silopi ilçesi Başverimli beldesinde yapılan köprüye verildi. Başverimli belediyesi, Köprübaşı mahallesinde sel taşkınında yıkılan köprünün yerine yenisini inşa etti. Belediye meclis kararı ile köprüye makam odasında bombalı saldırıcı sonucu şehit edilen Mardin’in Derik ilçe Kaymakamı şehit Muhammet Fatih Safitürk’ün ismi verildi. Cumhuriyet Mahallesi ile […]

İki mahalleyi birleştiren köprüye Şehit Kaymakamın ismi verildi
İki mahalleyi birleştiren köprüye Şehit Kaymakamın ismi verildi
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma17 Şubat 2020 08:48

Şırnak AJANS– Mardin’de  şehit edilen Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün ismi Şırnak’ın Silopi ilçesi Başverimli beldesinde yapılan köprüye verildi.

Başverimli belediyesi, Köprübaşı mahallesinde sel taşkınında yıkılan köprünün yerine yenisini inşa etti. Belediye meclis kararı ile köprüye makam odasında bombalı saldırıcı sonucu şehit edilen Mardin’in Derik ilçe Kaymakamı şehit Muhammet Fatih Safitürk’ün ismi verildi.

Cumhuriyet Mahallesi ile Köprübaşı Mahallesini birleştiren köprüye Şehit Kaymakamın ismi verildi. Geçen yıl Nisan ayında yıkılan köprünün yerine yenisini inşa ettiklerini açıklayan Başverimli belediye Başkanı Medeni Tatar, “Belediye meclis kararı ile yeni yaptığımız köprüye Derik Kaymakamı şehit Muhammet Fatih Safitürk’ün ismini verdik. Şehidimize Allah’tan rahmet, ailelerinde sabır diliyorum” dedi.

Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk’ün İsmi Silopi’de Yaşatılacak

Muhammet Fatih Safitürk

1981 yılında Sakarya’da dünyaya geldi. İlk ve ortaöğretim eğitiminin ardından Marmara Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi ve Uluslar arası İlişkiler bölümünde okumaya başladı. Buradan 2004 yılında mezun oldu.

 2005 senesinde Ulaştırma Bakanlığı, Savunma sekreterliğinde memur olarak görev yaptıktan sonra 2006-2008 yılları arasında Kültür ve Turizm Bakanlığı, Tanıtma Genel Müdürlüğünde Uzman Yardımcısı olarak görev yapmıştır.

 Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk
Şehit Kaymakam Muhammet Fatih Safitürk

 2009 yılında Kastamonu’nun Küre ilçesi Kaymakam vekili olarak göreve başlayan Safitürk, 2010 yılında yüksek lisans eğitimini İngiltere’deki University of Exeter’da tamamlamıştır.

 2011-2013 yılları arasında Bolu Kıbrıscık Kaymakamı ve 2013-2015 seneleri arasında da Bingöl Kiğı Kaymakamı olarak görev yapmıştır.

Daha sonra İçişleri Bakanlığı tarafından Kanun Hükmünde Kararname (KHK) gereği, 28 belediyeye yönelik görevlendirmeler kapsamında Derik Belediye Başkanlığına getirilen Derik Kaymakamı Muhammet Fatih Safitürk, 10 Kasım’da Mardin’de PKK’lı teröristler tarafından düzenlenen saldırıda yaralanmış, tedavi gördüğü hastanede şehit olmuştur.

 Muhammet Fatih Safitürk, evli ve bir çocuk babasıydı. Silopi GAZETESİ