Silopi belediyesi Celal-derede geniş kapsamlı temizlik başlattı

Silopi Belediyesi’ne bağlı 102 kişilik temizlik ekibi, ilçe merkezini ikiye bölen yaklaşık 7 kilometrelik Celal Deresi’nin yatağında geniş kapsamlı temizlik çalışması başlattı. Şırnak’ın Silopi ilçesinde, hava sıcaklığının artmasıyla çevreye yoğun ağır koku yaymaya başlayan Silopi Celal Deresi vatandaşları şikayetlerine sebep oldu. Bunun üzerine harekete geçen Silopi Belediyesi, derede temizlik çalışması başlattı. Dere temizlik çalışmasına Silopi […]

Silopi belediyesi Celal-derede geniş kapsamlı temizlik başlattı
Silopi belediyesi Celal-derede geniş kapsamlı temizlik başlattı
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma29 Haziran 2022 12:51

Silopi Belediyesi’ne bağlı 102 kişilik temizlik ekibi, ilçe merkezini ikiye bölen yaklaşık 7 kilometrelik Celal Deresi’nin yatağında geniş kapsamlı temizlik çalışması başlattı.

Şırnak’ın Silopi ilçesinde, hava sıcaklığının artmasıyla çevreye yoğun ağır koku yaymaya başlayan Silopi Celal Deresi vatandaşları şikayetlerine sebep oldu. Bunun üzerine harekete geçen Silopi Belediyesi, derede temizlik çalışması başlattı.

Dere temizlik çalışmasına Silopi Temizlik İşleri ve Fen İşleri Müdürlüklerine bağlı 102 personel ile 21 iş makinası ile kamyonlar katıldı. Öncelikle iş makinaları ağır tonaj kaldıran vinç yardımıyla dereye indirildi ardından temizliğe başladı.

İş makinasının dere içinde biriken çöp ve molozları kamyonlara yüklemesinin ardından 102 kişilik temizlik ekibi ellerinde küreklerle çamurlu su içerisindeki çöpleri toplamaya başladı. Ayaklarına geçirdikleri çizmeler ve ellerine aldıkları küreklerle dere yatağındaki atık tabakasını kalın torbalara doldurarak dere yatağını temizlemeye çalışanlara kokudan dolayı maske ve ayran dağıtıldı.

Silopi Belediye personellerinden Kamil İlhan , dereye atılan çöplerden en çok dere etrafında kenarında oturan vatandaşların çok ciddi şekilde etkilendiğini belirterek, sağlıklı ve temiz bir çevre için dere kenarında yaşayan vatandaşlarımıza büyük bir iş düşüyor. Dereye kesinlikle çöplerini atmamaları gerekir ki hem temizliği kolay olsun hem kokulara maruz kalmasınlar.

Temizlik çalışmamız Dere boyu temizleninceye kadar devam edecektir. Ana kanal temizliği bittikten sonra tali kanallar da da aynı temizlik yapılacak ve ardından ilaçlama yapılacaktır. Dedi.  Şırnak AJANS/ Halil Azizoğlu