Şırnak AJANS – Şırnaklı avukatın korona salgınında ihmali olduğunu düşündüğü Çin Devlet Başkanı ve bazı yetkilileri hakkında suç duyurusunda bulunmasının ardından ABD’nin Missouri eyaleti de yeni tip koranavirüs salgınıyla ilgili dünyaya yalan söylemekle suçladığı Çin hükümeti hakkında dava açtı.

Şırnak Barosu avukatlarından Mehmet İhsan Kalkan, ilk olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüs salgınıyla ilgili dikkat çeken bir suç duyurusunda bulunmuştu. Korona virüs salgınıyla ilgili Çin devletine ilk dava açan Türk ünvanına sahip oldu.

Şırnak Barosu avukatlarından Mehmet İhsan Kalkan

Dünya’da Çin devletine bireysel olarak ilk davayı açan avukat Kalkan, Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Şi Cinping hakkındaki ‘koronavirüs salgınının Dünya’ya yayılmasında ihmali olduğu’nu gerekçe göstermişti. Kalkan, “Türk Ceza Kanunu’nun 77. maddesiyle insanlığa karşı işlenen suçlar ve Uluslararası Ceza Mahkemesi statüsü 7. madde de düzenlenmiştir. Söz konusu düzenleme ile herhangi bir sivil nüfusa karşı yaygın veya sistematik bir saldırının parçası olarak işlenen öldürme, toplu yok etme suçları kapsamında yargılanmaları gerekir” şeklinde Şırnak AJANS’a demeç vermişti. İlk hukuki işleminin ardından Missouri Başsavcılığı da Çin’in eylemlerinin Missouri eyaletinde can kayıplarına ve ciddi ekonomik sorunlara yol açtığını gerekçe göstererek hazırladığı iddianamede, “Çin hükümeti, Kovid-19 tehlikesi ve bulaşıcı doğası hakkında dünyaya yalan söyledi ve hastalığın yayılmasını durdurmak için neredeyse hiçbir şey yapmadı. Çin hükümeti bu eylemlerinden sorumlu tutulmalı.” ifadelerine yer verdi.