Vali Bilgin: “Suudi Arabistan’da petrol hangi kalitede çıkıyorsa burada da o kalitede çıkıyor”

Gabar Dağı’ndaki petrol rezervinde günlük 100 bin varil petrol çıkarılacak ve 1 milyar varil rezerve sahip alanda saha çalışmaları devam ediyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışmalarını hızlandırdı. Yapılan sismik çalışmalar sonrası 13 Eylül 2021’de ilk kuyu, “Şehit Esma Çevik-1” adı ile faaliyete alındı. TPAO, çalışma sahasını genişleterek, Gabar […]

Vali Bilgin: “Suudi Arabistan’da petrol hangi kalitede çıkıyorsa burada da o kalitede çıkıyor”
Vali Bilgin: “Suudi Arabistan’da petrol hangi kalitede çıkıyorsa burada da o kalitede çıkıyor”
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma6 Mayıs 2023 05:29

Gabar Dağı’ndaki petrol rezervinde günlük 100 bin varil petrol çıkarılacak ve 1 milyar varil rezerve sahip alanda saha çalışmaları devam ediyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışmalarını hızlandırdı. Yapılan sismik çalışmalar sonrası 13 Eylül 2021’de ilk kuyu, “Şehit Esma Çevik-1” adı ile faaliyete alındı. TPAO, çalışma sahasını genişleterek, Gabar Dağı’nın zirvesinde 2000 rakımda yaptığı sondajda 1 milyar varil rezerve sahip petrol buldu. “Şehit Aybüke Yalçın-1” adı verilen tesiste günlük 100 bin varil petrol çıkartılacak ve keşfin değerinin 70 milyar dolar olduğu değerlendiriliyor.
2000 rakımlı Gabar Dağı’nda 2600 metre derinlikte keşfedilen petrol günlük 100 bin varil debi ile üretim alınan kuyuda keşfedilen petrolün 41 API graviteye sahip olduğu belirtildi.

Şırnak Valisi Osman Bilgin, “Cudi, Gabar, Bestler Dereler ve Kato, baktığımızda şu an bu dağların hepsinde petrol arıyoruz. Hepsinde krom ve çinko arıyoruz. Onlarda krom da çıktı, çinko da çıktı. Türkiye’nin yüzeye en yakın kömür madenleri çıktı. Şu anda Türkiye’nin ilk kömür OSB’sini de kurduk. Şırnak’ta sadece petrolü değil, her şeyi konuşuyor olacağız. Suudi Arabistan’da petrol hangi kalitede çıkıyorsa burada da o kalitede çıkıyor. Bu, Türkiye’de ilk defa yakalandı.

Şırnak AJANS/Şaban Karaman