Türkiye’nin ilk Yer Fıstığı üreticileri birliği Silopi’de kuruldu

Şırnak’ta il genelinde 34 yer fıstığı üreticisi bir araya gelerek, Türkiye’nin ilk Yer Fıstığı Üreticileri Birliği’ni Silopi’de kurdu. Şırnak AJANS – Şırnak’ın Silopi ilçesinde 34 Yer fıstığı üreticisinin bir araya gelerek kurduğu Silopi Yer Fıstığı Üretcileri Birliği Başkanlığı yer fıstığı üreticilerinin sorunlarının çözümüne ve yer fıstığının daha işlevsel hale gelmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulduğu bildirildi. […]

Türkiye’nin ilk Yer Fıstığı üreticileri birliği Silopi’de kuruldu
Türkiye’nin ilk Yer Fıstığı üreticileri birliği Silopi’de kuruldu
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma18 Mart 2022 06:58

Şırnak’ta il genelinde 34 yer fıstığı üreticisi bir araya gelerek, Türkiye’nin ilk Yer Fıstığı Üreticileri Birliği’ni Silopi’de kurdu.

Şırnak AJANS – Şırnak’ın Silopi ilçesinde 34 Yer fıstığı üreticisinin bir araya gelerek kurduğu Silopi Yer Fıstığı Üretcileri Birliği Başkanlığı yer fıstığı üreticilerinin sorunlarının çözümüne ve yer fıstığının daha işlevsel hale gelmesine katkıda bulunmak amacıyla kurulduğu bildirildi.

Silopi Yer Fıstığı Üreticileri birliğinin açılışına,Silopi İlçe Tarım ve Orman Müdürü Mustafa OSMANOĞLU,Zirai Karantina Müdürü Akan DURUCAN, Şırnak Esnaf sanatkarlar odalar birliği başkanı Heşar Haşimoğlu Silopi Ziraat Odası Başkanı Agit HAŞİMOĞLU Şırnak Ticaret ve sanayi odası Silopi temsilcisi Şehmus Şayık, Silopi İŞKUR Temsilcisi Haci Sufioğlu, Silopi İşbank müdürü Mete Çelik ve birlik üyelerinin katılımlarıyla gerçekleşti.

Birliğin kurucu Başkanı Yer Fıstığı Üreticisi Emin Soysal , “Birlik, yer fıstığının ve  ürünlerinin üretimine destek olacak. Üreticilere yönelik eğitim çalışmaları düzenlenecek. Yer fıstığı ve ileriki süreçteki işlenmiş  ürünlerinin pazarlanmasına yardımcı olunacak. Ve Birlik aracılığıyla pazara geçerli norm ve standartlara uygun ürün pazarlamadır” dedi.

Şırnak’ta üretimi yapılan yer fıstığı hakkında bilgi veren Birlik Başkanı Soysal ’’ Silopi ilçemizde 2020 yılında 30 bin dekar olan yer fıstığı üretim alanımız 60 bin dekara, rekoltesi ise 20 bin tona çıktı . Başkan Soysal, Şırnak’ın Türkiye’deki yer antalya escort fıstığı üretiminde ilk üç il arasına girdiğini en önemlisi Türkiye’de yerfıstığı üreticileri birliği olarak bir ilke imza attıklarını ve  birliğin açılmasıyla beraber yerfıstığı üretim alanı 75.000 dekara çıkmıştır. Dedi.  Haber: Halil Coşkun AZİZOĞLU