Tarım Danışmanı, Çiftçilere uyarı ve önerilerde bulundu

Şırnak’ın Silopi ilçesindeki pamuk tarlalarında hasad öncesi incelemelerde bulunan Yüksek Ziraat Mühendisi Tarım danışmanı Sigorta Eksperi Halit Kayek çiftçilere uyarılar yaparak daha verimli ürün almak için önerilerde bulundu. Çiftçilerin geçen yıllara göre verim alamadığını belirten Yüksek Ziraat Mühendisi Tarım danışmanı Sigorta Eksperi Halit Kayek, girdi maliyetinin yükselmesi ve sıcaklıkların etkili olmasıyla çiftçilerin mağdur olduğunu söyledi. Son […]

Tarım Danışmanı, Çiftçilere uyarı ve önerilerde bulundu
Tarım Danışmanı, Çiftçilere uyarı ve önerilerde bulundu
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma7 Ekim 2018 07:43

Şırnak’ın Silopi ilçesindeki pamuk tarlalarında hasad öncesi incelemelerde bulunan Yüksek Ziraat Mühendisi Tarım danışmanı Sigorta Eksperi Halit Kayek çiftçilere uyarılar yaparak daha verimli ürün almak için önerilerde bulundu.

Çiftçilerin geçen yıllara göre verim alamadığını belirten Yüksek Ziraat Mühendisi Tarım danışmanı Sigorta Eksperi Halit Kayek, girdi maliyetinin yükselmesi ve sıcaklıkların etkili olmasıyla çiftçilerin mağdur olduğunu söyledi.

Son zamanlarda gübre, mazot ve zirai ilacın fiyatlarının hemen hemen yüzde 100 yükselmesi nedeniyle çiftçiler dertli. Şırnak bölgesinde genelde buğday, pamuk ve mısır eken çiftçiler, bu yıl pek verim alamadıklarını söylüyorlar.

ABD ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sarsılmasının ardından doların yükselmesi ve son gelen zamlar çiftçiyi adeta perişan ediyor. Yerli ve milli üretim konusunda yeterli bir yol haritası çizemeyen hükümetin sessiz tavrı ise çiftçilerin tepkisine neden oluyor.

Yüksek Ziraat Mühendisi Tarım danışmanı Sigorta Eksperi Halit Kayek, Devletin çiftçilere verdiği desteği artırmasıyla beraber çiftçilerin gelecek yıllarda daha cesaretli bir şekilde üretime yöneleceklerini ifade eti.

Bu sene aşırı sıcaklıklardan dolayı böcek popülasyonlarının çoğalması ve çiftçinin bilinçsiz bir şekilde kimyasal ilaç kullanmasından dolayı ekinlerin zarar gördüğünü anlatan Kayek, bazı firmaların doların yükselmesini bahane ederek çok yüksek fiyata ilaç sattığını sözlerine ekledi.

“Aşırı sıcaklık ve düzensiz yağışlar üreticilerimizi mağdur etti”

Havaların aşırı sıcak olması nedeniyle ve böcek popülasyonlarının çoğalması üreticileri olumsuz etkilediğini belirten Kayek, “Küresel ısınmanın etkisini ne yazık ki güneydoğu bölgemizde, orman alanların az olduğu bölgemizde daha çok hissetmekteyiz. Bölgemiz, pamuk üretiminin yapıldığı Cizre, Silopi ve İdil’de bu sene havaların aşırı sıcak geçmesi ve düzensiz yağışların olması sebebiyle üreticilerimiz mağdur oldular. Özellikle pamuk alanlarında hastalık nedeniyle zarara uğramaları çok arttı. Buradaki birinci derecedeki sebep, havaların aniden ısınmasıyla birlikte böcek popülasyonlardaki çoğalmanın fazla olması.

İkinci sebep, çiftçilerimizin eğitim düzeylerinin düşük olmasından dolayı böcek popülasyonları zamanı, yumurtlama dönemini kaçırmaları, diğer sebepler ise aşırı gübreleme, bilinçsiz sulama, sık ekim gibi sebepler çiftçilerimizin olduğu hastalık zararlarının yayılmasında etkili olmuştur. Çiftçilerimiz bu konuda ne yapması gerekir. www.sirnakajans.com  Çiftçilerimiz özellikle devletimizin verdiği desteklerden yaralanmaktadır. Ama son dönemlerde çiftçilerimizin girdilerinde yükselmeler arttığı için desteklemelere daha da artırılabilir. Çiftçilerimin devletimizden istedikleri bunlardır. Desteklemenin artırılmasıyla birlikte üreticilerimiz yaptığı işin emeğini alacağı için cesaret toplayacak bu cesaretle onları ileriki zamanlarda yetiştiricilik konusunda daha büyük hevesle çalışmasını sağlayacak” dedi.

“Üreticilerimiz bölgedeki aktif mühendislerle ve önünü görebilen mühendislerle çalışması lazım”

Bu sene verim kaybı nedeniyle çiftçilerin mağdur olacağını anlatan Kayek, “Üreticilerimiz bölgedeki aktif mühendislerle ve önünü görebilen mühendislerle çalışması lazım. Çiftçilerimiz komşumuz ne yaptıysa bende onu yapacağım fikriyle giderse, yetiştiricilik biraz zor yapılır. Hem kimyasalı daha çok kullanıyorlar, hem gübreyi daha çok kullanıyorlar, hem de aşırı sulamadan dolayı toprakta zamanla tozlanma meydana gelir. Bu da tabi ki verimde önemli kayıplara sebep oluyor. Özellikle bu sene meydana gelen hastalık zararlarından dolayı çiftçilerimizin verim kaybı geçen seneye oranla daha çok olacaktır. Çiftçilerimiz de buradan mağdur. Sadece kimyasal mücadele bunu halletmiyor, entegre mücadele, biyolojik mücadelelin de yapılması lazım. www.sirnakajans.com Bu konuda da çiftçilerimizim bilinçlendirilmesi lazım. Çiftçilerimiz, devletimizin verdiği olanaklardan doğru bir şekilde yararlandığı zaman, devletimizin desteği arttığı sürece pamuk üretimi, mısır ve buğday üretimi olsun hem çiftçiye hem de ülkemize katısı olacaktır. Bizlerde bunun için çiftçilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

“Gübre’deki indirim olumlu ama yetersiz”

Girdi fiyatlarının yükselmesiyle yapılan yüzde 15’lik indirimin yetersiz olduğunu altını çizen Kayek, “Devletimiz el verdiğince çiftçilerimize destek olmaya çalışabilmektedir. Ama son zamanlarda çiftçinin girdilerinde önemli derecede artışlar olmaktadır. Girdi fiyatlarıyla desteklemenin yapılması son zamanlarda biraz zorlaştı. Mazot ve gübre desteğinin daha çok artması çiftçimize üreticilik için yapacağı emeğin karşılığını verecektir. Devletimiz de bu konularda çok duyarlı, çiftçilerimize ellerinden gelen desteği vermektedir. Yeterli olmasa bile çiftçilerimiz daha çok talep edebilmektedir. Bu indirim yeterli değildir, çünkü bölgede çok büyük bayiler ekonomik dalgalanmayı fırsata çevirerek çok yüksek maliyette gübre satışını yapmaya çalıştılar. Özellikle kimyasalda, gübrede üretici mağdur oldu.” ifadelerini kullandı.