Sosyal medyada çığ gibi yayılıyor. DİKKAT !

Şırnak AJANS – Sosyal medyada son zamanlarda yaşanan çekiliş çılgınlığı hat safhaya ulaştı. Önüne gelen yasal boşluktan yararlanarak her aklına geleni sosyal medya hesapları üzerinden belli bir taleple vermeyi taahhüt ediyor. Ancak bahse konu çekilişin yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa bile gerçekten kazanan kişiye ödül verilip verilmediği ise bilinmiyor. Bir zamanlar müşteri çekmek için mağaza ve AVM […]

Sosyal medyada çığ gibi yayılıyor. DİKKAT !
Sosyal medyada çığ gibi yayılıyor. DİKKAT !
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma20 Nisan 2020 07:01

Şırnak AJANS – Sosyal medyada son zamanlarda yaşanan çekiliş çılgınlığı hat safhaya ulaştı. Önüne gelen yasal boşluktan yararlanarak her aklına geleni sosyal medya hesapları üzerinden belli bir taleple vermeyi taahhüt ediyor. Ancak bahse konu çekilişin yapılıp yapılmadığı, yapıldıysa bile gerçekten kazanan kişiye ödül verilip verilmediği ise bilinmiyor.

 

Bir zamanlar müşteri çekmek için mağaza ve AVM girişlerine asılan çekiliş ilanları şimdilerde milyonlarca kişinin gün içerisinde dolaştığı sosyal medya mecralarına da taşındı.

Şahsi hesaplarındaki takipçi sayısını arttırmak için her gün yüzlerce kişi kitap, CD, forma, telefon, çanta, konser bileti hatta kripto para gibi bir birinden ilginç onlarca ürün ve hizmeti kendilerini takip edenler arasında yapılacak çekilişle vermeyi taahhüt ediyor.

Amaç takipçi arttırmak

Çekilişler sosyal medyadaki takipçi sayılarını arttırmak için yapılırken katılacaklardan profil hesabını takip ederek, retweet etmelerinin yanı sıra yorum kısmına da en az 3 arkadaşını etiketlemeleri isteniyor. Bu şekilde hedef hesaplardaki takipçi sayıları arttırılırken sayfanın etkileşimi de yükseltilmiş olunuyor.

Suistimal ediliyor

Ancak sosyal medyada çığ gibi yayılan bu furya üzerinden ciddi suistimaller de yaşanıyor. Rastgele başlatılan ve bitirilen çekilişlerde çoğu ürünün kazananlara teslim edilmediği ifade edilirken, gözler önünde yapılmamasından kaynaklı kazanan isimlerin güvenilirliği de tartışma konusu oluyor.

Bu Yapılan Çekilişler YASAL MI ?

Milli Piyango İdaresinin piyango ve çekilişler hakkındaki 04.10.2006 tarihli yönetmeliği ve 320 sayılı KHK dikkate alındığında, idarenin bilgisi ve onayı olmadan dolaylı ya da doğrudan kazanç elde edilecek çekilişler, mutlak suretle Milli Piyango İdaresinin onayı ve resmi izni ile yapılmak zorundadır. Bu durum ise, yapılan çekilişte aleni bir biçimde alınan izin numarası ve tarihi ile belirtilmelidir. Aynı zamanda çekilişler, sponsorlar aracılığı ile yapılıyorsa, belli bir kazancın olması durumunda sponsorların bu fiilleri, Türk Ticaret Kanununun ilgili maddelerine göre, haksız rekabet ve aldatıcı reklam yasağını açık bir biçimde ihlal ettikleri anlamını taşır. Bu sebeple , sosyal medya kullanıcıları, bu tarz durumlara dikkat etmeli ve aldatıcı olduğu şüpheli durumlarda bu kişi ve kurumlara itibar etmemeliler.