Şırnak’taki okula Türkiye’nin ilk şehit öğretmenin adı verildi

Türkiye’nin ilk şehit öğretmeni Şenol Akar Şırnak’ta yaşatılacak. Şırnak’taki okula Türkiye’nin ilk şehit öğretmenin adı verildi. Şırnak’ta 1987 yılında görev yaptığı Yoğurtçular köyünde şehit edilen ve Türkiye’nin ilk şehit öğretmeni olarak kayıtlara geçen Şenol Akar’ın ismi köy okuluna verildi. Şırnak Geleceğe Işık Saçan Şırnak Kadın Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen programda şehidin […]

Şırnak’taki okula Türkiye’nin ilk şehit öğretmenin adı verildi
Şırnak’taki okula Türkiye’nin ilk şehit öğretmenin adı verildi
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma16 Haziran 2022 13:27

Türkiye’nin ilk şehit öğretmeni Şenol Akar Şırnak’ta yaşatılacak. Şırnak’taki okula Türkiye’nin ilk şehit öğretmenin adı verildi.

Şırnak’ta 1987 yılında görev yaptığı Yoğurtçular köyünde şehit edilen ve Türkiye’nin ilk şehit öğretmeni olarak kayıtlara geçen Şenol Akar’ın ismi köy okuluna verildi.


Şırnak Geleceğe Işık Saçan Şırnak Kadın Derneği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünce organize edilen programda şehidin öz geçmişi okundu ve dua edildi. Okulun öğrencileri tarafından şiir okunması sırasında anne Meliha Akar gözyaşı döktü.

Vali Bilgin, “Şenol Akar evladımız 35 yıl önce bu ülkedeki insanların eğitim alabilmesi için, gençlerin okuyup, büyüdüklerinde hem kendilerine hem de vatanlarına layık bir evlat olabilmek için evladımız buraya geldi. Buradaki çocukları okuttu, bilgilendirdi ve şehit oldu. Şehitler ölmedi, biz onlara ölüler demiyoruz.

O yüzden sakın ağlamayın. 1987 yılında belki ölen bir sürü insan vardır, ama onları anmak, yaşatmak, onlar için bir etkinlik yapılmıyor. Ama Şenol Akar için buradayız. En çok şehit veren ve en çok gazi veren illerden birisi Şırnak’tır. Şehitlerimizi asla unutmayacağız ve unutturmayacağız” diye konuştu.

Şehidin babası Hilmi Akar ise okula oğlunun isminin verilmesinden dolayı ailece çok mutlu olduklarını söyleyerek emeği geçenlere teşekkür etti.


Konuşmaların ardından kurdele kesimi yapılarak okulda oluşturulan hatıra köşesi gezildi. Programa, Vali Osman Bilgin, Belediye Başkanvekili Zafer Kuran, şehidin annesi Meliha, babası Hilmi ve kardeşi Yüksel Akar, kurum müdürleri ve öğrenciler katıldı.

Şırnak AJANS