Şırnak’ta toplanan Yılan Yastığı Irak’a ihraç ediliyor

Sadece bölgesel olarak ve kendiliğinden yetişen bir mevsimlik bitki olan Yılan yastığı Şırnak’ta toplanıp komşu ülke Irak’a ihraç ediliyor. Şırnak AJANS – Endemik tür olması dolayısıyla ihracatı kotaya tabi olan ve kendiliğinden yetişen yılan yastığı bitkisi büyük çoğunluğu Şırnak olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki dokuz ilin dağlık alanlarında her yıl nisan ve mayıs aylarında […]

Şırnak’ta toplanan Yılan Yastığı Irak’a ihraç ediliyor
Şırnak’ta toplanan Yılan Yastığı Irak’a ihraç ediliyor
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma29 Nisan 2022 06:27

Sadece bölgesel olarak ve kendiliğinden yetişen bir mevsimlik bitki olan Yılan yastığı Şırnak’ta toplanıp komşu ülke Irak’a ihraç ediliyor.

Şırnak AJANS – Endemik tür olması dolayısıyla ihracatı kotaya tabi olan ve kendiliğinden yetişen yılan yastığı bitkisi büyük çoğunluğu Şırnak olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki dokuz ilin dağlık alanlarında her yıl nisan ve mayıs aylarında toplanıyor.

Şırnak ve çevre illerin kırsalında yetişen yılan yastığı bitkisi üç yıldır ihraç ediliyor.

İhracat yapan firma yetkilisi Alaattin Demir de her yıl belirlenen kota doğrultusunda başvuran firma sayısına göre çevre halkından, Kumçatı beldesi, Güçlükonak ve Cizre ilçesinde toplanan bitkileri satın aldıklarını söyledi. Günde 7-8 ton toplandığını ve Irak’a gönderildiğini anlattı.

Bitkiyi toplayan Şirin Yıldız aile bütçesine katkı escort istanbul sağlayan bitkinin Irak’ta genellikle çorba için kullanıldığını söyledi, “Biz de kullanıyoruz. Bir haftadır dağ bayır dolaşıyoruz ve otu topluyoruz” dedi.

Uzmanlar; Soğanların topraktan çıkarılmaması ve bunun sürdürülebilirliği bizim için çok önemli. Doğal çiçek soğanının yeşil aksamının işlem görmeden tüketilmesi uygun değildir. Kaynatıldıktan sonra tüketilebilir.