ŞIRNAK Yeni Eğitim Öğretim Yılına Hazır

Şırnak,Batman, Mardin ve Siirt’te bugün 23 bin 376 derslikte 669 bin öğrenci ders başı yapacak. Yaz tatilinin ardından yeni eğitim öğretim yılı, bugün çalacak ilk ders ziliyle başlayacak. Batman, Şırnak, Siirt ve Mardin’de çok sayıda yeni derslik yapılırken, tatil öncesi okullar bakım ve onarımdan geçirerek hazır hale getirildi. Şırnak’ta 2 bin 100 derslik inşaatı sürüyor […]

ŞIRNAK Yeni Eğitim Öğretim Yılına Hazır
ŞIRNAK Yeni Eğitim Öğretim Yılına Hazır
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma17 Eylül 2018 07:14

Şırnak,Batman, Mardin ve Siirt’te bugün 23 bin 376 derslikte 669 bin öğrenci ders başı yapacak.

Yaz tatilinin ardından yeni eğitim öğretim yılı, bugün çalacak ilk ders ziliyle başlayacak. Batman, Şırnak, Siirt ve Mardin’de çok sayıda yeni derslik yapılırken, tatil öncesi okullar bakım ve onarımdan geçirerek hazır hale getirildi.

Şırnak’ta 2 bin 100 derslik inşaatı sürüyor

Şırnak’ta da eğitim öğretim yılı hazırlıkları kapsamında kentteki tüm okulların eksiklikleri tamamlandı.

Şırnak Milli Eğitim Müdürü Nurettin Yılmaz, yeni eğitim öğretim yılında tüm hazırlıkların tamamlandığını ve ilk ders zilinin çalmasını beklediklerini söyledi.

Yılmaz, “İl genelinde 2 bin 100 dersliğe tekabül edecek 179 eğitim projesi yürütülüyor. 2 yıl içinde bunların tamamlanmasıyla kentte tekli eğitime geçilecek. Derslik başına düşen öğrenci sayısı 27 civarında ancak yapımı devam eden okulların hizmete girmesiyle 20’ye inecek. Bakanlığın en son sözleşmeli öğretmen kararıyla kente atanacak bin 850 öğretmen 6 yıl boyunca görev alacak.”

“Üniversiteyi kazanan öğrenciler çıkardık”

Yılmaz, Şırnak’ta huzur ortamı sayesinde öğrenci başarısının yükseldiğini vurgulayarak, “İlimizde bu yıl bin 763 öğrencinin fakülteyi kazanması bizleri gururlandırdı. Terör eğitimimize engel olamadı. Onlar eğitim yuvalarımızı yakıp yıktı ama biz oralardan üniversiteyi kazanan öğrenciler çıkardık.” dedi.