Şırnak Valisi Pehlivan’dan Cizrelileri sevindirecek haber

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Cizre’de Ramazan Bayramı sonrası artış gösteren korona virüs olaylarının düşüşe geçmeye başladığını, günlük olay sayısının vasati iki-üç katı kadar taburcuların olduğunu ve vaka sayısının pik noktasının üçte birine kadar düştüğünü söyledi. Şırnak AJANS – Pandemi Heyeti toplantısı ve bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Cizre’ye gelen Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, […]

Şırnak Valisi Pehlivan’dan Cizrelileri sevindirecek haber
Şırnak Valisi Pehlivan’dan Cizrelileri sevindirecek haber
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma1 Temmuz 2020 13:59

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Cizre’de Ramazan Bayramı sonrası artış gösteren korona virüs olaylarının düşüşe geçmeye başladığını, günlük olay sayısının vasati iki-üç katı kadar taburcuların olduğunu ve vaka sayısının pik noktasının üçte birine kadar düştüğünü söyledi.


Şırnak AJANS – Pandemi Heyeti toplantısı ve bir takım ziyaretlerde bulunmak üzere Cizre’ye gelen Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, toplantı sonrası Kaymakam ve Belediye Başkan Vekili Davut Sinanoğlu ile beraber esnafı ziyaret etti. Maske ve sosyal mesafe ile ilgili ikazlarda bulunan Vali Pehlivan, bayram sonrası artış gösteren vakaların düşüşe geçtiği konusunda esnaf ve yurttaşları bilgilendirdi.
Esnaf ziyaretinin hemen peşinden Cizre Devlet Hastanesine geçen Vali Pehlivan, burada hastaların vaziyeti konusunda yetkililerden bilgi aldı. Buradaki temaslarının hemen peşinden medya üyelerine izahlarda bulunan Vali Pehlivan Cizre’de Ramazan Bayramı sonrası artış gösteren korona virüs vakalarının düşüşe geçmeye başladığını, günlük vaka sayısının ortalama iki-üç katı kadar taburcuların olduğunu ve vaka sayısının pik noktasının üçte birine kadar düştüğünü dile getirdi.

Vali Pehlivan, “Korona virüs ile mücadele ile ilgili ülke genelinde Reisicumhurumuzun himayelerinde, talimatları doğrultusunda yeniden Sıhhat Bakanlığımız bünyesinde oluşturulan Bilim Heyeti’nun tavsiyeleri doğrultusunda ve İçişleri Bakanlığımızın genelgelerine güvenerek çok başarılı bir süreç yönetiliyor. Biz de şehrimizde alakalı tüm müessese ve kuruluşlarımızın katkıları ile sivil toplum örgütlerimizin katkıları ile yurttaşlarımızın iş birliği ile mart ayının başından itibaren başlayan bu süreçte çok etkin çalışmalar ortaya koyma çabası içerisinde olduk. Başlarda hem ilimiz genelinde hem kazamızda vaka sayıları iki üç hafta süresince sıfır noktasındaydı, sonra ufak ufak görmeye başladık. Bayram öncesinde geçtiğimiz mayıs ayında sıfıra yaklaşmışken bayramda biraz temasın olması, bayram sürecinde her ne kadar sokağa çıkma yasağı olsa da belirli ziyaret ve taziyelerin olması bilhassa Cizre’de vakaların artmasına kapı aralamıştır. Zaruri hale getirdiğimiz maske takma, sosyal mesafeyi savunma ve hijyen kaidelerine riayet edelim”

“18 Haziranda pik noktasına erişen vakalar düşüşe geçti”
Pandemi Heyeti toplantısında geçen ay artış trendi gösteren vaka sayısının 18 Haziran itibari ile pik noktasına geldiğini ve artık inişe geçmeye başladığını aktaran Vali Pehlivan, günlük vaka sayısının ortalama iki bazen üç katı kadar taburcuların olduğunu ve şuanda vaka sayısının o PİK noktasının üçte birine kadar düştüğünü ifade etti. Vali Pehlivan, şöyle devam etti:
“Cizre Devlet Hastanemizde incelemelerde bulunup başhekimlikten ihtiyaç duyulan bilgileri aldık. Çok şükür hem kazalardaki hem de şehirdeki hastanelerimiz, sıhhat kuruluşlarımızın kapasitesi şuanda korona virüs ile mücadele hususunda yeterli vaziyettedir. Bundan kimsenin kaygısı, kuşkusu olmasın. Şuanda hiçbir pozitif olay evine gönderilmemektedir. Şayet olay pozitif ise rehabilitasyonlarına hastanede devam ediliyor.”

“Şehir dışına gönderilen hiçbir hasta yok”
Hastaların Şehir dışına gönderildiği iddialarının asılsız olduğunu vurgulayan Vali Pehlivan, “Şuan kapasitemizin üstüne çıkıp da şehir dışına sevk netlikle yapılmamaktadır. Hastanelerimizin olanakları yeterlidir. Teknik donanım açısından, rehabilitasyon açısından arkadaşlarımız Sıhhat Bakanlığımızın ön gördüğü usul ve asallar çerçevesinde bütün hizmetleri yerine getiriyorlar. Cizreli hemşirelerimize müsterih olmalarını, paniğe gerektiren bir hususun olmadığını vaka sayısının da düşüşe geçtiğini bununla birlikte yerine kontrollü sosyal hayat dediğimiz, kontrollü sosyal hayat dediğimiz, normalleşme süreci dediğimiz bu süreçte önlemi de elden bırakmamamız gerektiğini de buradan bir sefer daha belirtmek istiyorum” dedi.

“Tekrar yükselişe geçmemek için kaidelere harfiyen uymamız gerekli”
Yakalanan düşüş trendinin tekrardan yükselişe geçmemesi için kaidelere harfiyen uyulması gerektiğini aktaran Vali Pehlivan şöyle diye konuştu:
“Kendimiz uyalım etrafımızdakileri de uyaralım, ikaz edelim. Özellikle bir araya gelmede, toplu etkinlik yapmadan netlikle kaçınalım. Toplu bir şekilde gerek sokaklarda caddelerde parklarda bir araya gelmekten kaçınalım ve maskeyi bir kez daha ifade edeyim maske bu pandemi sürecinde korona virüs ile mücadele sürecinde olmazsa olmaz unsurlardan birisi kesin maskemizi takmaya devam edelim.”

“Resmi rakamlar dışındaki diğer rakamlara saygı gösterilmesin”
Resmi rakamlar dışında sosyal medyada çıkan rakamlara saygı gösterilmemesi gerektiğinin vurgulayan Vali Ali Hamza Pehlivan, “Her gün Sağlık Bakanlığımız bizzat Sağlık Bakanımız ülke ile alakalı bilgiyi paylaşıyorlar bizlerde ara ara hem çağrılarda bulunuyoruz gerek gazeteciler aracılığı ile gerek sosyal medya hesaplarımız web sayfalarımız aracılığı ile izahlarda bulunuyoruz. İzahlarımız dışında Sağlık Bakanlığımızın verdiği rakamlar dışındaki bazı sosyal medya sayfalarında değişik rakamlar görülüyor bunlara saygı gösterilmemesi resmi izahlara saygı gösterilmesini rica ediyorum” şeklinde konuştu.

“Kontrollü hayat ve sosyal hayata adım adım ilerliyoruz”
Yurttaşların duyarlılığı arttıkça sürecin daha da kısalacağına vurgu yapan Vali Pehlivan, “Normalleşme sürecinin isimi normale dönecek. Kontrollü hayattan da sosyal hayata doğru ortak mücadele ile ortak çaba ile hep beraber allahın izniyle adım adım ilerleyeceğiz. Bu sürece katkı sunan ve bundan sonrada sunacak olan başta sağlık çalışanlarımız, kolluk birimlerimiz, kazalarımızda kaymakamlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, odalarımız, muhtarlarımız, yurttaşlarımıza teşekkür ediyorum ve işbirliğinin bundan sonra da daim olmasını umuyorum” dedi.