Şırnak Valisi Cizre’de esnafı ziyaret etti

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, korona virüs önlemleri dahilinde Cizre kaza esnafını ziyaret edip maske, sosyal mesafe ile el hijyenine dikkat etmeleri ile ilgili ikazlarda bulundu. Şırnak AJANS –  Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Davut Sinanoğlu’nu makamında ziyaret ettikten sonra Orhan Doğan ve İzzet Kezer Caddesindeki esnafı ziyaret edip […]

Şırnak Valisi Cizre’de esnafı ziyaret etti
Şırnak Valisi Cizre’de esnafı ziyaret etti
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma16 Haziran 2020 18:07

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, korona virüs önlemleri dahilinde Cizre kaza esnafını ziyaret edip maske, sosyal mesafe ile el hijyenine dikkat etmeleri ile ilgili ikazlarda bulundu.


Şırnak AJANS –  Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Cizre Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Davut Sinanoğlu’nu makamında ziyaret ettikten sonra Orhan Doğan ve İzzet Kezer Caddesindeki esnafı ziyaret edip maske takılması ve sosyal mesafenin savunması ile ilgili ikazlarda bulundu. Maske takan esnaf ve yurttaşlara müessese memurlarına ve yurttaşlara teşekkür eden Vali Pehlivan, “Sosyal mesafeyi savunup, kesinlikle maske takacağız ve hijyene dikkat edeceğiz. Bu şekilde davrandığımız sürece allahın izniyle bu zorlu süreci zarar görmeden kısa bir müddette atlatmış olacağız” diye konuştu.


Takriben 3 hafta önce Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan tarafından ülke genelinde normalleşme süreci konusunda kararlar duyurulduğunu ve 1 Hazirandan itibaren de bu süreçte atılması şart olan adımların atıldığına vurgulayan Vali Pehlivan, “Bilhassa kamuya açık kapalı mekanlarda belirlenen sosyal mesafelere uyulması, maske kullanılması, temizlik koşulları gibi benzeri koşulların yerine getirilmesi kaydıyla belirli kolaylıklar, serbestlikler sağlandı.

Haziranın birinden bugüne kadar geçen 15 günlük müddet zarfında Sıhhat Bakanlığımızın günlük izah etmiş olduğu verilerden olay sayılarının tekrar artmış olduğunu görüyoruz. Şehrimizde de düşük olan ve sıfıra yaklaşmış bulunan olay sayıları bu müddet içinde bilhassa Cizre kazamızda artmaya başladı.

Kolluk ve zabıta ekiplerimiz kaidelere uymamak ile ilgili ısrarcı olanlara ceza işlemi de uyguluyor. Esnafımıza ve yurttaşlarımıza yönelik daimi sıhhat kontrolleri yaptırıyoruz. Bizzat ziyaret ettiğimiz esnafımıza diyoruz ki önce siz yüzde yüz maskenizi takın sonrada müşterinize taktırın. Mutlaka dezenfektan ve kolonya bulundurun temizlik ve mesafe kaidelerine riayet edin.

Normalleşme süreci kaidelere daha fazla uymayı gerektiriyor. Herkes önce kendi kaidelere uyar etrafına de uymaları konusunda telkinde bulunursa ancak bu mücadeleden başarıyla çıkarız. Biz kararlarımızı Sıhhat Bakanlığı bünyesinde oluşturulan Bilim Heyeti tavsiyeleri ve Reisicumhurumuzun talimatları doğrultusunda İçişleri Bakanlığımız tarafından çıkarılan genelgelere güvenerek alıyoruz. Başka bir deyişle biz attığımız bütün adımları Bakanlığımızdan genelgelerle bize erişen direktifler doğrultusunda yapıyoruz. Yurttaşımızın kaygısı olmasın fakat önlemi de elden bırakmasın. Vaka sayılarında artış olmakla beraber sosyal medyada paylaşılan hayali rakamlar gerçeği yansıtmıyor” dedi.


Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, Kaza Jandarma Komutanlığını ziyaret ettikten sonra Cizre’den ayrıldı.