Şırnak SGK İl Müdürü Yahya Beroje, Sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır

Şırnak SGK İl Müdürü Yahya Beroje, ”Sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır” şiarıyla ziyaret ettiği işçi işveren temsilcileri meslek odalarını ziyaret etmeye devam ediyor. Bu kapsamda her yıl ilimizde bulunan işçi işveren temsilcileri, meslek odalarını ilgili sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek kayıtlı istihdamın önemi ile sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri […]

Şırnak SGK İl Müdürü Yahya Beroje, Sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır
Şırnak SGK İl Müdürü Yahya Beroje, Sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma15 Kasım 2022 11:57

Şırnak SGK İl Müdürü Yahya Beroje, ”Sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır” şiarıyla ziyaret ettiği işçi işveren temsilcileri meslek odalarını ziyaret etmeye devam ediyor.

Bu kapsamda her yıl ilimizde bulunan işçi işveren temsilcileri, meslek odalarını ilgili sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek kayıtlı istihdamın önemi ile sosyal güvenlik hak ve yükümlülükleri konularında bilgilendirmelerde bulunmaktayız. Beroje, sigortalı işçi çalıştıran işveren hem kendi kazanır hem de ülkesine kazandırır dedi.

İl Müdürü Beroje, açıklamasının devamında; “Kayıt dışı istihdamın toplumun sosyal ve ekonomik değerleri üzerinde birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Kayıt dışı istihdam, çalışanlar ve işverenler açısından birçok olumsuz etkiye yol açmaktadır.

Kayıt dışı çalışanı olan işverenler yapılan denetimler neticesinde yüksek miktarda idari para cezaları ile karşı karşıya kalabilirler. Ayrıca işveren kayıtdışı istihdamdan kaynaklı idari para cezasının yanı sıra sigorta prim teşviklerinden, vergi indirimlerinden ve birçok imkândan faydalanamayacaktır. Kayıtlı çalışmanın desteklenmesi kapsamında devletimiz tarafından işverenlerimize birçok teşvik sağlanmaktadır. İşverenlerimiz kayıt dışı sigortalı çalıştırmamak ve prim borçlarını düzenli ödemek suretiyle söz konusu teşviklerden yararlanarak sigorta prim maliyetini büyük oranda düşürebilmektedir.

Çalışanlar açısından ise kayıt dışı çalışan kişi, emekli olamaz, herhangi bir hastalık veya kaza nedeniyle çalışamaz duruma geldiğinde malullük aylığı bağlanamaz, ölüm halinde geride kalan aile bireylerine ölüm geliri bağlanamaz, işsiz kalmaları durumunda işsizlik sigortasından faydalanamazlar, kıdem ve ihbar tazminatlarından yoksun kalırlar, yıllık izin, haftalık izin, doğum izni gibi daha birçok haklardan faydalanamazlar.

Çalışanlarımız Kayıt dışı istihdam edildiklerini düşündüklerinde veya kayıt dışı çalıştıklarında Sosyal Güvenlik Kurumuna; Çalışma ve Sosyal Güvenlik İletişim Merkezi üzerinden ‘ALO 170’i 7 gün 24 saat arayarak, en yakın Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkezine şikâyet yolu ile başvurabilecekleri gibi her türlü istek, şikâyet, ihbar, görüş ve önerileri CİMER yani Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi üzerinden de Kurumumuza iletebilirler” diye konuştu. Şırnak AJANS/Halil Azizoğlu