Şırnak baro başkan adayı KALKAN ile özel söyleşi…

300 aşkın kayıtlı avukatı bulunan Şırnak Barosu, yeni başkanını belirlemek için 1 Ekim’de seçime gidiyor. Şırnak Şehr-i Nuh otelde gerçekleşecek seçimlerde, aralarında şimdiki mevcut başkan ile uluslararası arenada açtığı davaları ile ünlenen Şırnak barosu avukatlarından Mehmet İhsan Kalkan ile birlikte 4 aday başkanlık için yarışacak. Adı uluslararası davalarıyla özdeşleşmiş bir avukat olan Kalkan, Şırnak basın […]

Şırnak baro başkan adayı KALKAN ile özel söyleşi…
Şırnak baro başkan adayı KALKAN ile özel söyleşi…
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma25 Eylül 2022 10:45

300 aşkın kayıtlı avukatı bulunan Şırnak Barosu, yeni başkanını belirlemek için 1 Ekim’de seçime gidiyor. Şırnak Şehr-i Nuh otelde gerçekleşecek seçimlerde, aralarında şimdiki mevcut başkan ile uluslararası arenada açtığı davaları ile ünlenen Şırnak barosu avukatlarından Mehmet İhsan Kalkan ile birlikte 4 aday başkanlık için yarışacak.

Adı uluslararası davalarıyla özdeşleşmiş bir avukat olan Kalkan, Şırnak basın ve medyasının bir kısım mensubu ile Silopi Grand otelde bir araya geldi. Basın medya mensupları Avukat Kalkan ile Şırnak Barosu başkan adaylığını konuştu…

Gazeteci ve medya mensuplarının sorularını içtenlikle yanıtlayan Şırnak Baro başkan adaylarından Avukat Mehmet İhsan KALKAN ve diğer adaylara başarılar dileyen medya mensupları başkan adayını soru yağmuruna tuttu.

Öncelikle sizleri tebrik ederiz, Şırnak baro başkanlığına adaylığınızı açıkladınız? Sizi bu düşünceye iten neydi?

Şırnak Barosu, ülkemizin gerekse konumu ,içinde bulundurduğu potansiyel ,seçkin avukatları İle nadide barolarından birisidir . Bu nedenle özelikle Şırnak barosunda yer alan avukatların genç olması ,dinamik bir yapının olması ,değişim talebi ,baronun istenilen noktada olmaması nedeniyle gerçek manada bir dönüşüm ve değişim için baro başkanlığına adaylığımı açıklamış oldum .

Burada önemli olan Şırnak baromuzu ,dünyanın öncü ve örnek baroları arasına sokmaktır. Aksi takdirde, kısır döngü tartışmalara ve sürekli sorunlarla boğuşan ve yapısal reformlarını gerçekleştirmemiş bir baro İle bu hedeflere ulaşmak imkansız. Değişim, dönüşüm ve yapısal reformlar kaçınılmaz. Dünyada bu kadar hızlı ve baş döndürücü bir değişim yaşanırken, bunlara seyirci kalmamız düşünülemez. Böyle bir lüksümüzde olamaz. Zaman çok önemli ve bunu mümkün mertebe en iyi şekilde değerlendirmek lazım . Mutlaka Şırnak barosunu ,standartları yüksek ,hukuk bilgisi ve kalitesi uluslararası düzeyde etkili ,saygınlığı yüksek bir baro haline getireceğiz. Çok değerli meslektaşlarımızın bu değişime ve yeniliğe kayıtsız kalacaklarını düşünmüyorum .Sonuç itibariyle hepimizin bu çatı altında adı soyadı Şırnak barosudur. Şırnak barosunun zirvelere oynaması ,kendisini yenilemesi ,reformlara açık olması bütün avukatlarımızın lehine olacaktır .Herkes kendisi için daha iyisini istediğinde göre ,meslektaşlarımız İle birlikte çalışarak Şırnak barosunu her anlamda zirveye taşıyacağımıza inancım tam .Ebetteki ,meslektaşımızın alacağı her karara saygı duyacağız ,bu anlamda değişime ,gelişime ve yeniliğe açık meslektaşlarımızı yanımızda görmekten de onur duyarız .

 

Sizin başkanlığınızda ne gibi değişimler bekliyor Şırnak barosunu ?

Öncelikle genç avukatları bünyesinde barındıran baromuzda ,gençlerin ekonomik sorunlarına son verecek ,herhangi bir kaygı duymayan ,standartları yüksek ve sadece mesleğine odaklanmış bir avukat portresi için baromuzu bir projeler Barosu haline getireceğiz .Hiçbir meslektaşımızı kendi sorunları İle baş başa bırakmadan ,gerekli adımları atacağız .Geleceğe daha güvenle bakan ,yaptığı meslekten keyif alan ,heyecan duyan ve proje üreten meslektaşlarımız için proje ofisi kuracağız . Meslektaşlarımızı özellikle isteyenlere yönelik olarak İngilizce Dil Kursu imkanı sağlayarak ,dünya İle daha rahat iletişim kurmalarını sağlayacağız .İzleyen değil ,öğrenen ,mevcut durumu kabullenen değil itiraz edebilen ve sürekli gelişim ve değişime açık bir baronun temellerini atacağız .Tabi bütün bunları yaparken ,dünyanın her kıtasında kendimizi ifade eden ,projeleriyle dünyanın başka yerlerindeki barolarla bütünleşebilen yepyeni hedefleri Şırnak barosunun merkezine oturtacağız . Yepyeni bir baro ,dinamik bir baro ,çağdaş ,evrensel ve geleceğe güvenle bakan bir baronun temellerini mutlak surette atacağız .

 Hangi alanlarda reformlar yapmayı düşünüyorsunuz ?

Her alanda ve anlamda yepyeni bir baro İle karşılaşacaksınız .Kendi kabuklarından sıyrılmış ,hedefi ve heyecanı olan ,evrensel ,sayısal olarak az ama etki bakımından çok büyük projelere imza atacak bir baro  haline geleceğiz .

Kendi içine kapanmış, ulusal ve uluslararası sorunlara duyarsız bir baro kabul edilemez. Baromuzu her anlamda aktif hale getirip, avukatlarımızın uzmanlık alanlarını geliştireceğiz. Bununla ilgili gerekli tüm adımları atacağız. Sürekli ulusal ve uluslararası barolarla iletişim halinde olup, baromuzun kalitesini , etkisini ve bilinirliğini her yere yayacağız .

İletişim çağında yaşayan avukatlar olarak, iletişim ağını çok etkili bir şekilde kullanacağız. Avukatlarımıza uzmanlık alanlarına göre programlar hazırlayıp Şırnak barosunun tanınırlığını ve bilinirliğini arttıracağız. Uluslararası avukatlar konferansını Şırnak’ta düzenleyeceğiz.

Birazda uluslararası projelerinizden bahsedebilir misiniz?

Yapacağımız çalışmalar hem ulusal anlamda hem de uluslararası anlamda, meslektaşlarımızı kalkındıracak çalışmaları kesintisiz yapacağız. Bir kere baro gibi bir değerli kuruluşun birleşmiş milletler ve Avrupa birliği ile iletişim halinde olup projeler geliştirmemesi kabul edilemez .Oradaki fonlardan pay alıp ,hem genç meslektaşların önünü açmak ,ekonomik kazanç sağlamak aynı zamanda  yapılacak projelerle insanı ve hukuk bakımından çalışmalara imza atarak her anlamda katkıda bulunacak çalışmaların ana merkezi haline geleceğiz .Herhangi bir dernek bu büyük fonlardan yaralayabiliyorsa ,baronun haydi haydi yararlanabilmesi lazım .Bunları toplumun sorunlarını çözmek ,bilinçlendirmek ve toplumsal gelişime katkıda bulunmak için mutlaka değerlendirmelidir ,biz bütün bu çalışmaları kesintisiz yapacağız .

Egitim, hukuk ,göç ,sığınma ,mülteci hukuku ,yabancıların ekonomik ,sosyal ve hukuk sistemine entegrasyonları ,bilinçlendirilmeleri ve benzeri alanlarda onlarca projenin altına imza atacağız .İlgili uluslararası kurum ve kuruluşlarla ayrıca işbirliği protokolüne imza atacağız . Kaldı ki, her sene projelere harcanmak üzere çok ciddi bütçeler (milyon eurolar) ayrılmaktadır. Hedefimiz her yıl en azami derecede projeler geliştirip, özellikle genç meslektaşlarımıza ciddi ekonomik katkıda bulunularak, toplumsal fayda sağlayan projelerin altına imza atmaktır.

İlklerin Barosu olacağız. Bu noktada gerekli hazırlıklarımızı yapmış bulunmaktayız. Özellikle meslektaşlarımızın her alanda aktif olmalarını sağlayacak projelerle, ses getirecek işlere imza atacağız.

Tarafımıza Görev verilirse, bütün projelerimizi gerçekleştirmek için bar gücümüzle çalışacağız. Ayrıca burada açıklamadığım, farkındalık yaratacak birçok çalışmayı meslektaşlarımızla hep beraber gerçekleştireceğiz.

Şırnak barosunun her başarısı, Şırnak’ın başarısı olacaktır aynı zamanda. Toplumun en elit, seçkin topluluğu olan baroyu gelişimin ve değişimin öncüsü haline getireceğiz. Gelişen baroların, toplumun geleceğine ve gelişimine de çok katkıda bulunacağı tartışmasızdır. Bu nedenle, baronun kendisini yenilemesi, geliştirmesi, değişmesi aynı zamanda gelecek nesillere de örnek olacak ve toplumun evrensel anlamda değişimine ciddi katkıda bulunacaktır.

Bütün bunları gerçekleştirmek için buradayız. Güçlü mesajlar, çalışmalar ve güçlü bir gelecek için biz de varız. Sonuç itibariyle, kazanan Şırnak Barosu olsun .Bu vesileyle ,bütün aday arkadaşlara demokrasi kültürüne sundukları katkı için ,emekleri için ve geleceği birlikte inşa edeceğimiz bir zemin için rekabeti geliştiren yaklaşımları için teşekkür ederim .Hepsine başarılar diler ,1 ekimde yapılacak Şırnak baro seçimlerinin toplumumuz ,ülkemiz ve geleceğimiz için hayırlı olmasını dilerim. Dedi. Şırnak AJANS/Halil Azizoğlu