Şırnak arama ve kurtarma derneğinden uyarı

Şırnak arama ve kurtarma derneğinden aşırı sıcaklardan bunalıp serinlemek için dere ve nehirlerde yüzmeye giden gençlere uyarı yapıldı. Şırnak AJANS – Yaşama Destek Arama ve Kurtarma Derneği yönetim kurulu başkanı Halil Azizoğlu, sıcakların artmasıyla serinleme amaçlı yüzmek için nehir ve derelerde akın eden gençlere uyarılarda bulundu. Özellikle Cizre  Dicle nehri alanında kum çıkarmalardan dolayı oluşan […]

Şırnak arama ve kurtarma derneğinden uyarı
Şırnak arama ve kurtarma derneğinden uyarı
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma10 Ağustos 2020 08:45

Şırnak arama ve kurtarma derneğinden aşırı sıcaklardan bunalıp serinlemek için dere ve nehirlerde yüzmeye giden gençlere uyarı yapıldı.

Şırnak AJANS – Yaşama Destek Arama ve Kurtarma Derneği yönetim kurulu başkanı Halil Azizoğlu, sıcakların artmasıyla serinleme amaçlı yüzmek için nehir ve derelerde akın eden gençlere uyarılarda bulundu.

Yaşama Destek Arama ve Kurtarma Derneği Başkanı Halil Azizoğlu

Özellikle Cizre  Dicle nehri alanında kum çıkarmalardan dolayı oluşan mağaralar büyüklüğündeki kum kuyuları denizlerde görülen rip akıntısı etkisi yarattığından büyük tehlike oluşturuyor. Çok iyi yüzme bilenlerin bile ölümüne neden olan su altındaki boşluklar, yüzen bir insanın kulaç atarak karşı koyamayacağı kadar güçlü bir şekilde dibe çekiyor.

Yapılan hataların başında güvenliğimizi dikkate almadan seçtiğimiz yerlerdir. Akıntının çok olduğu yerlerde yüzmek tehlikelidir. Akıntıların en tehlikelerinin başında ters akıntı gelir.

Akıntılardan kaçmanın yolu, akıntının tersine değil de akıntıya doğru gidip, akıntıdan çıkış yerini aramaktır. İster akıntının sağına, ister soluna doğru yüzerek, akıntıdan çıkış noktası bulunmalıdır. Bu aralıkta, kıyıya paralel yüzmek gerekir. Son olarak şunu ifade etmek isterim ki;Dicle nehrinde sürekli kum çıkarıldığından dolayı mağara büyüklüğünde boşluklar olduğundan büyük tehlike arz etmekte ve kesinlikle yüzmek tehlikeli ve ölümcüldür. Dedi.