Şırnak’ın Silopi kazası Kavaközü köyü Yeşilyurt Mezrası ile Doruklu köyü arasındaki buğday ve arpa ekili 1500 dönüm ekili arazi yanarak küle döndü. Ürünleri yanan rençperler kara kara düşünerek devletten yardım bekliyor.

Şırnak AJANS – Yeşilyurt Mezrası ile Doruklu köyü arasındaki buğday ve arpa ekili 1500 dönüm arazi sebebi bilinmeyen bir neden dolayı yanarak küle döndü. İtfaiye ekipleri ve köylülerin müdahalesi ile zorlukla söndürülen araziden geriye kül yığını kaldı. 1500 dönüm arazinin 600 dönümüne sahip Yeşilyurt mezra sakinleri ortak olarak kullanılan tarlalarda hasat döneminde yaşanan yangınla büyük mağduriyet yaşadı. Köylüler küle dönen tarlayı dolaşarak bir taraftan yanan ekili ürüne bakıyor bir yandan da karşı tarlalarda hasadı kaldırmayı izliyor. Kara kara düşünen ve ürünleri heba olan köylüler devletten destek bekliyor.

ZİRAAT MÜHENDİSİNDEN ANIZ İKAZI

Tarlada incelemede bulunan Ziraat Yüksek Mühendisi Serdar Çoban, “burada takriben 1500 dönüm arazi yandı. Bunun bir sürü sebebi olabilir. İkaz mahiyetinde şunu söylemek isterim. Evvela karayolunu kullanan sürücü arkadaşların buna çok dikkat etmesi gerekli. Bir rençperin, ülkenin ekonomik bir kaybı oluyor. Başka bir deyişle rençperin bir senelik emeği ufacık bir izmaritte heba oluyor. Buna herkesin dikkat etmesi gerekiyor. Neticede hem ulusal bir kayıp, hem ekosistemde bir kayıp, hem etrafsal bir kayıp, hem toprağın oluşunda faydalı, zarar veren bütün bakterileri yok edecek bir kayıptır. Gördüğünüz gibi bir çekirge yavrusu yanmış. Ürünle beraber içinde bir sürü hayvan telef olmuş. Koyunların ineklerin samanları yanmış. En başta da müşterek kullanılan 1500 dönüm araziyi üreten rençperimizin ürünü heba olmuş. Bunların çoğunun okuyan çocukları var. Bir sene emeği ufacık bir izmaritle yoldan geçen bir insanın hatasıyla heba oluyor. Lütfen dikkat edelim” diye konuştu.

Ekili ürünü yanan İskan Solmaz da “hem koyunlarımız hem insanlarımız hepsi perişan olmuştur. Koyunlarımız otları kalmamıştır. Bizim her şeyimiz bitmiştir” diyerek devletten yardım talebinde bulundu.