Silopi ‘de  “Dünya Kanser Günü” etkinlikleri kapsamında vatandaşlar bilgilendirildi

Şırnak AJANS – Dünya Kanser Günü” etkinlikleri kapsamında Silopi Toplum Sağlığı Merkezi Şırnak Talasemi Derneği ve   Silopi Aile Destek Merkezi (ADEM) tarafından Silopi sanat sokağında stant kuruldu. ekipler vatandaşlara afiş ve broşür dağıtarak kanser hakkında bilgilendirildi

Konu hakkında açıklamada bulunan Silopi toplum Sağlığı Merkezi hemşiresi Nagihan Sevde Sarıkaya vatandaşları bilgilendirmek adına çalışma yaptıklarını söyledi.

Vatandaşları afiş ve broşür ile bilgilendirdiklerini ifade eden Nagihan Sever Kanser hakkında şöyle konuştu;

“Kanser oluşumunda etkisi olan kötü beslenme, tütün ve alkol kullanımı ile güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi çevresel etkenlerin kontrol altına alınması durumunda kanser görülme sıklığını azaltacaktır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilmekte ve tarama programları sayesinde erken teşhis konularak yaşam süreleri uzatılabilmektedir.”

Şırnak Talasemi Derneği ise yaptığı açıklamasında şunları söyledi; ” Bugün 4 Şubat dünya kanser günü bizlerde toplumsal farkındalık yaratmak, halkımızı bilinçlendirmek amaciyla stand kurduk. Dünyada her yıl 14 milyon kişi kansere yakalanıyor. Kanser taramaları için en yakın KETEM merkezine uğrayarak sağlık taramanızı yaptırabilirsiniz. Silopi İlçemizde de KETEM ( Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezi ) birimi hizmet vermektedir. Tüm Hastalara Yüce Allah’tan acil şifalar dileriz,”

Kaymakamlığı Aile destek Eğitim merkezi Müdürü Aylin Ökten ise  “Bilindiği üzere tüm dünyada 4 Şubat, kansere yönelik bilincin ve farkındalığın artırılması amacı ile Dünya Kanser Günü olarak belirlenmiştir. 4 Şubat Dünya Kanser Günü kapsamında, kanser konusunda vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi ve farkındalık oluşturulması amacıyla Silopi Kaymakamlığı Aile destek Eğitim merkezi(ADEM 1) Silopi  İlçe Sağlık Müdürlüğü Talasemi Derneği organizasyonunda Silopi Sanat sokağında Kanser Farkındalık Standı kurulmuştur.vatandaşlarımıza broşürlerle bilgilendirilerek taramalarını yaptırmak için Aile Sağlığı Merkezlerine, Toplum Sağlığı Merkezlerine ve KETEM’e yönlendirilmiştir. ”

 

Stand çalışmalarında gönüllü olarak yardımcı olan Özel Öz Nur Özel Eğitim Ve Rehabilitasyon Merkezi Müdürü Semire Azizoğlu’da şunları söyledi “Kararlıyım Ve Yapacağım diyerek 4 Şubat Dünya Kanser Günü münasebetiyle dünyanın her yerinde COVİD 19 PANDEMİSİ ile uğraşan onkoloji alanında çalışan hemşirelere , doktorlara , araştırmacılara ve gönüllülere Ses Veriyor Ve Teşekkür Ediyoruz. ”