Şırnak AJANS- Mardin’in Midyat ilçesinde günde 1 milyon yumurta üretimi yapacak ve 100 kişiyi istihdam edecek olan dev yatırım kademeli olarak faaliyete girdi.

Dillerin, Dinlerin şehri ve huzurun hakim olduğu Midyat’ta yatırımlar zincirine dev bir yatırım halkası daha ekleniyor. Mardin’in Midyat ilçesinde sosyo kültürel ve ekonomik alandaki gelişmeler hızla ilerlemeye devam ediyor. Midyatlı genç iş insanı Nuri Parlak, tahmini yatırım bitim maliyeti  110 milyon TL değerinde  ve 30 üst düzey olmak üzere 100 kişiye iş imkanı sağlayacak olan Yumurta üretim tesisi kuruyor.

Midyat-Mardin karayolu’nun 5. kilometresinde 56 bin metrekare alan üzerine kurulan tesisin 18 bin metrekaresi kapalı alan ile her kümesi 100 bin tavuk kapasiteli 10 kümese sahip yumurta üretim tesisinin kaba inşaatı bitme aşamasına geldi.

Bu yıl içinde tamamıyla üretime girmesi beklenen  13 binadan oluşan yumurta üretim tesisi kümesleri ve hizmet binalarıyla toplam 13 binadan oluşmaktadır. Bu binaların arasında tavuk kümesleri ile istihdam edilecek üst düzey yöneticiler ile personeller için de sosyal yaşam alanları mevcut.  Sosyal yaşam kompleksleri arasında spor salonu, yemekhane, kafeterya, revir  ile hizmet binasının yanı sıra  yaklaşık 250 araçlık otopark bulunuyor.

110 Milyon liralık yatırıma 2019 yılı ortalarında başlanmış olup 2020 yılı Eylül sonu tam kapasiteli olarak faaliyete gireceğini aktaran dev yatırımın sahibi iş insanı Nuri Parlak, tam kapasiteli çalışmaya başladığımız andan itibaren günlük yumurta üretimimiz 1 milyon olacak ve üretimin %70’i ihracat olacak. Yıllık tahmini 20 Milyon dolarlık ülkeye katma değer sağlayacak olan tesisimizde ayrıca da saatte 20 ton kapasiteli yem üretecek makine parkurumuz mevcut olacak.  Bittiğinde Türkiye’de kendi alanında ilk 10’a girecek olan tesisimizin bölgemize ve ülkemize hayırlı uğurlu olmasını dilerim. Dedi.