Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan ve hızla yayılan corona virüsü nedeniyle tüm dünyada maske satışları arttı.

Çin’de başlayan ve ülke dışında da yayılmaya başlayan corona virüsü sebebiyle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) acil durum ilan ederken birçok kişi de maske ile önlem almaya çalışıyor.

Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği son öğrencisi Rozerin AZİZOĞLU

Üniversiteler gibi kalabalık ortamlarda bulunmak zorunda kalan öğrenciler de koruyucu maske kullanmaya başladı. Virüsün İran’da görülmesinin ardından İran sınırına yakın olan Ağrı,Van ve Hakkari gibi yerleşim alanlarındaki öğrenciler de ”Çözüm olamaz da tedbiren takıyoruz” diyorlar. Bu öğrencilerden biri de Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi, Okul Öncesi Öğretmenliği son öğrencisi Rozerin AZİZOĞLU, ”malesef ciddi bir virüs ile karşı karşıyayız ve yanıbaşımızdaki ülkelerde vakalar görülmüş bizler de tedbir amaçlı koruyucu maskeler kullanırken kalabalık alanlar ile toplu taşıma araçlarını mecbur kalınmadıkça kullanmamaya çalışıyoruz.” dedi.

Koruyucu maske tükendi fiyatlarda 400 kat artış var

Öyle ki Çin’e maske dayanmıyor. Türkiye’de ise maske yok denecek kadar az. Çünkü büyük bir kısmı yurt dışına ihraç ediliyor.  Bursa Eczacılar Odası Başkanı Okan Şahin, “Çin’de baş gösteren corona virüsü sonrasında ülkede maske üretimi yapan birkaç fabrika kapandı. Genelde bu maskelerin çoğu Çin’den geliyordu. Şu an da Çin yurt dışından maske talebinde bulunuyor. Basit ameliyathane maskesi dahi zor bulunuyor. Kutusu 50 TL’den 300 TL’ye çıktı” dedi.