Şırnak AJANS- Erbil’de yarın açılışı olacak olan Erbıl Yapı Ve İnşaat Fuarına katılacak olan katılımcılar son hazırlıklarını yaparken İran’lı firmaların kiralamış olduğu standlarda hiçbir hazırlık yapmadıkları görüldü.

Erbıl Yapı Ve İnşaat Fuarına katılacak olan katılımcılar, İran’lı firmalar dışında bugün itibari ile son hazırlıklarını yaptı. Türk firmalarının da yoğun ilgi gösterdiği fuarda hazırlıklarını yaparken iran firmalarına ayrılmış olan standlar bomboş kaldı.

25.02.2020 – 28.02.2020 tarihleri arasında Irak, Erbil, ilinde gerçekleştirilecek Olan Erbıl Yapı Ve İnşaat Fuarına yoğun katılım olması beklenirken İran’lı firmaların standlarının bomboş durması gözlerden kaçmadı.

Fuarın en renkli standı KEYLED..

KEYLED aydınlatma sistemleri şirketi sahibi Aytaç KESKİN

Erbil’de yarın açılışı olacak olan ve 3 gün sürecek olan Erbıl Yapı Ve İnşaat Fuarına katılan katılımcılar arasında yerini alan ve sürekli Uluslararası fuarlarda ülkemizi temsil eden şirketler arasında yer alan KEYLED bu yılda yerini almak üzere Erbil Yapı ve inşaat fuarına katılmak üzere son hazırlıklarını yaptı.

Fuarın en renkli standı olan KEYLED aydınlatma sistemleri sahibi Aytaç KESKİN, firma olarak uluslararası fuarlarda herdaim ülkemizi temsil etmek ve ülkemize katma değer katmak için ihracat hedefimizi her yıl yükseltmek için çaba ve gayret sarf ederiz. Ve de bu fuarlarda bulunmak bizlerin hedeflerini yükseltmek için de fırsat olduğuna inanıyorum. Temennimiz bu yıl ki fuar da ziyaretçilerin çok olmasıdır. dedi.

Koronavirüs,Erbil Fuarına katılacak İran’lı firmaları VURDU

Edinilen bilgilere göre  Irak merkezi hükümetin İran’a sınır kapılarını kapatması üzerine Fuara katılacak olan firmalar ülkeye giriş yapamadıklarından dolayı standlarında yerlerini alamadılar.

Irak ülkenin doğusunda İran’a açılan iki gümrük kapısını yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle ticari geçişlere de kapatma kararı almış olup sınıra sıfır yerleşim yeri olan Diyala’nın  Valisi Musenna et-Temimi, yaptığı yazılı açıklamada, koronavirüsle mücadele için kurulan kriz masası ile yapılan toplantı sonucu, vilayet sınırları içinde yer alıp İran’a açılan Mendeli-Somer ve Munduriye kara sınır kapılarının 3 gün süreyle ticari geçişlere de kapatılmasına karar verildiğini ifade etmişti.

Temimi, söz konusu kararın İran’dan dönen Iraklıların daha iyi bir şekilde tıbbi gözetim altına alınabilmesi için verildiğini kaydetti. Irak, dün koronavirüs nedeniyle İran vatandaşlarının Irak’a girişini engelleyen kararın süresini uzatmıştı. Irak, 20 Şubat’ta, yeni tip koronavirüs nedeniyle İran vatandaşlarına tüm sınır kapılarını 3 gün süreyle kapatmış, gidiş-dönüş tüm uçak seferlerinin de askıya alındığını duyurmuştu.

Aynı zamanda, Bağdat yönetimi, Irak’a giriş yapmak isteyen İran vatandaşlarına yeni bir duyuruya kadar vize verilmeyeceğini belirtmişti.

IKBY İçişleri Bakanı Rebivar Ahmed de dün yaptığı açıklamada, İran’dan gelen Iraklı vatandaşların 14 gün boyunca tıbbi gözetimde tutulacağını bildirmişti.