Şırnak AJANS– Çin ve bazı Avrupa ülkelerinde Koronavirüs ölümleri artmaya devam ederken Türkiye ve Irak’a sınır komşusu olan İran’da da ölümler başladı.

İran’da Koronavirüs (COV19) yüzünden ölümlerin olmasından dolayı Irak, sınır kapılarını İran’a kapattı. Sınır kapılarının kapatılması üzerine Erbil Gümrük Ateşesi bir bilgilendirme yayınladı.

Türkiye Irak Sanayici İş insanları derneği TISİAD, Erbil Gümrük Ataşemizden alınan bilgiye göre İran’da görülen Cov19 (Koronavirüs) vukuatları nedeniyle Irak (IKBY) tarafından bugün saat 00:00’dan itibaren Irak-İran Hududundaki Gümrük İdarelerinde işlemleri durdurmuştur.

Bu nedenle Ataşemizce, İran üzerinden Irak’a sevkiyat yapan üyelerimizin acilen durumdan haberdar edilmesi ve uyarılmasında fayda görülmektedir.

Zira halihazırda İran’dan Irak’a sevkiyat getirmek üzere İran tarafında yüklü şekilde bekletilen sürücülerimiz/araçlarımız olduğu gibi daha önce İran üzerinden Irak’a girerek yüklerini boşatıp tekrar İran üzerinden çıkış yapmak üzere Hacı Omaran ve Başmak Hudur Kapılarına giden araçların da Irak’tan İran’a çıkış yapmasına izin verilmediği ve bekletildiği ve bu çerçevede Ataşeliğimizden yardım talepleri ulaştığı görülmektedir.

Bilindiği üzere Irak’ta (gümrük idareleri arasında bir bilişim altyapısı ve ağı bulunmaması nedeniyle) kural olarak herhangi bir hudut kapısından (sınırdan) giriş yapan aracın aynı yerden çıkış yapması gerekmektedir.

Bu nedenle İran sınırından giriş yapan araçların Türkiye sınırından çıkışına izin verilmemektedir. Bununla birlikte ortaya çıkan bu istisnai durum nedeniyle soruna çözüm bulunması ve bu bağlamda İran üzerinden giriş yapıp yüklerini boşaltarak çıkış yapmak üzere Irak-İran sınırında bekletilen araçların İbrahim Halil-Habur üzerinden çıkış yapmalarını sağlamak üzere görüşmeler devam etmektedir.

Bu yönde bir çözüm bulunması için talep ve çözüm önerileri hususunda IKBYİçişleri Bakanlığına iletilmiş olup cevap beklenmektedir.

Dolayısıyla lojistik sektörümüzün konu hakkında bilgilendirilmesi ve söz konusu durumun devam ettiği dönem boyunca İran üzerinden Irak’a sevkiyat işlemlerini durdurmaları önemle tavsiye edilmektedir!!!