Şırnak AJANS – Şırnak’ın İdil ilçesinde şehir besleme hattının döşeme çalışması ile RMS-A Doğalgaz Basınç Düşürme İstasyonunun temel atma töreni yapıldı.

 

Şırnak bölgesinde 2017 yılında bu yana çalışmalarına başlanan doğalgaz çalışmaları, İdil kayamakamı ve aynı zamanda Belediye Başkan vekili Zafer Sağ’ın girişimleriyle çelik şehir besleme hattı döşeme çalışmalarıyla dün başlandı.

İdil ilçe merkezine bağlı  Yüksekköy mevkiinde kurulması planlanan RMS-A Doğalgaz Basınç Düşürme İstasyonundan ilçe merkezine  doğru 8 km lik boru hattının döşeme çalışmaları startı dün düzenlenen program ile yapıldı.

Yüksekköy’de düzenlenen açılış programına İdil kaymakamı-Belediye Başkan vekili Zafer Sağ, yapımı üstlenen firmanın  Hakkari-Şırnak İşletme Müdürü İbrahim Kurt, Mardin Bölge Müdürü Abdurrahman Tuncer, AK Parti İlçe Başkanı Murat Ay, kurum müdürleri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Şehir besleme hattının döşeme çalışması ile RMS-A Doğalgaz Basınç Düşürme İstasyonunun temel atma öncesi kurban kesildi. Kaymakam  ve yapımı üstlenen firma yetkilileri açılıştan sonra birer konuşma yaptılar.

Kaymakam Sağ yaptığı konuşmasında; Öncelikle yapımına bugün başlanan doğalgaz çalışmalarının kazasız sorunsuz nihayete ermesi öncelikli temennimizdir. İlçemize, vatandaşlarımıza hayırlı ve uğurlu olsun. Çevreyle barışık yakıt tüketiminin bu çalışmayla sağlanıyor olması bizlere mutluluk vermektedir. İdilimizin doğalgaza kavuşmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyor, başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a, Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığımıza, Şırnak Valimiz Sayın Ali Hamza Pehlivan’a, Şırnak Milletvekilimiz Sayın Rizgin Birlik’e, ilimizin ve ilçemizin siyasi parti temsilcilerine şükranlarımı sunuyorum. En yakın zamanda ilçe girişinde de bir program daha yapmayı ümit ediyorum. Allah kolaylıklar versin” dedi.

Yapım firması Hakkari-Şırnak Doğalgaz İşletme Müdürü İbrahim Kurt ise; ”EPDK dan 2017 yılında lisansı alınmış Hakkari Şırnak Yüksekova Cizre İdil Silopi şehirlerine gaz arzını sağlama adına ilk çalışmalarımız 2018 yılında yapılmıştı. Daha önceki çalışmalarımızda Şırnak ve diğer ilçelerinde çalışmalarımız oldu. Bu kapsamda 2019 yatırım yılında da Cizre ilçesinde çalışmalara devam edildi. 2020 yılında İdil ilçemizde gaz arzı sağlanması planlandı. Ve şu an İdil ilçemizde çalışmalarımıza Sayın Kaymakamımızın destekleriyle başlamış olduk. İnşallah en yakın zaman ilçe merkezindeki çalışmalarımıza da başlayacağız. Hayırlı olsun.” dedi.

Konuşmalar ve kurban kesiminin ardından açılış programı sona erdi.