Şırnak AJANS- DAİB ve Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Şebap Taşkın, Son günlerin gündem maddesi olan, Haburdaki  Irak’ta kalan araçlarla ilgili açıklamada bulundu.

Başkan Şebap Taşkın yaptığı açıklamada şunları söyledi;’

‘’Bilindiği gibi Devletimizin Vatandaşlarımızın Korona’dan dolayı sağlığı için ikinci bir emre kadar kapattığı Habur gümrük kapısından dolayı içerde dışarıda 10 bin civarında araçların sorunu ile ilgili en üst düzeyde yaptığımız istişareler sonucu şimdilik en uygun kararı yine bakanlık düzeyinde gerekli merciler vermiştir.

Başkan Taşkın; Sağlığımız için geçici çözüme uymak zorundayız

Net sonuç olarak çözüm şudur; Araçlar Habur Gümrük Kapısına gelecek, Irak’tan Elleri eldivenli yüzleri maskeli ve Habur’da kurulan sağlık sahrasındaki kontrollerden geçerek bu araçları Irak’a Götürüp yükleri boşaltıp tekrar araçları Habur Gümrük kapısı Köprüsüne getirecekler. Buraya gelen araçlar dezenfekte edilerek araç sahiplerine teslim edilip Habur sınır kapısından sağlıklı bir şekilde çıkışları sağlanacaktır.!

Yada isteyen Dorse seçeneğini kabul eder..!

Korona virüs mağduru olan ve içerde-dışarda bekleyen araç sahiplerine, Kim ne derse Desin gerçek dışıdır ve yalandır.

Bakanlığın açıkladığı çözüm şimdilik net olarak böyledir.

Artı Irak tarafında bekleyen araçların akibeti de şu şekildedir. Günde 700-800 araç sağlık kontrollerinden geçtikten sonra ülkemize girişleri sağlanacaktır. Bu durumda en kötü ihtimal 5-6 günde karşı tarafta araç kalmayacaktır. Dedi – Şırnak Haber