Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla 4 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan karara göre net savunacak hassas alan olarak duyuru edilen Şırnak’taki Kasrik Boğazı’nda bulunan tarihi yapıtlar tahrip edildi.
Şırnak AJANS – Cudi ve Gabar dağlarının kesiştiği Kasrik Boğazı’nda bulunan 6 bin sene önce işlendiği değerlendirilen at üstündeki insan figürlü rölyef tahrip edildi. Terör olaylarıyla daimi gündeme gelen Cudi ve Gabar dağlarının kesiştiği Kasrik Boğazı konum itibarıyla havası, tarihi köprüsü, suyu, mağaraları, kanyonuyla, manzarasıyla ziyaretçilerini hayran bırakıyor. Tahrip edilen at ve insan figürleri konusunda konuşan Kasrik sakinlerinden Sinan Salgut, tarihi değerlerin tahrip edilmesine çok üzüldüklerini dile getirdi. Salgut, “Önceden burası Reisicumhurumuz tarafından natürel savunma alanı olarak ilan edildiği halde art niyetli kişiler tarafından böyle hırpalanmasına, kırılmasına hiç razı değiliz. Yurttaşların gelip göreceği tarihi yerlere zarar verilmesine karşıyız. Buraların daha fazla savunmaya ihtiyaç duyulan olduğunu düşünüyoruz. Biraz daha alaka gösterilmesini umuyoruz. Bu Kasrik Boğazı piknik alanı olarak ta kullanılıyor. Değişik şehirlerden gelen yurttaşlar hem burada piknik yapıyorlar hem de bu tarihi güzelliğe şahitlik ediyorlar. 6 bin senelik tarihi değerlerimize zarar verilmesine sahiden karşıyız. Bunu yapanların bulunup ihtiyaç duyulan cezayı verilmesini de istiyoruz” diye konuştu.

“Tarihi değerlerimize sahip çıkmalıyız”
Daha önceki Kasrik Belde Belediye Bahattin Şanlı ise, tarihi değerlere sahip çıkılması gerektiğini söyledi. Şanlı, “Buranın çok daha önceki bir tarihi var. 6 bin yıllık bir geçmişi bulunuyor. Bu gölgede Kasrik ve Finik köyünde çok güzel tarihi yapılar var. Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla 4 Mart’ta Resmi Gazete’de yayımlanan Reisicumhur kararlarına göre Kasrik Boğazı doğal sit alanı olarak kesin savunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi. Bu karara katılıyoruz ve çok sevindik. Bölgemiz ve beldemiz için allahın izniyle hayırlı olur. At figürüne zarar verildi. Figürdeki atın üzerindeki kadın heykeline zarar verilmiş, etrafı tahrip edilmiş. Yapanları çok araştırdık fakat bulamadık. Hakkari, İran, ve Van’dan daha önceki dönemlerde İpek Yolu olarak kervanlarla Kasrik Boğazı yolunu kullanıyorlardı. Eski dönemlerde her on kilometrede bir, bir tane han yapmışlardı. Burada konaklayıp sabah devam ediyorlardı. Bu tarihi yapıtlar o dönemde krallar döneminde yapılan yapıtlardır. Bu heykellerin bir bölümü düşmüş. Atın üzerindeki yapıtlardan bir tanesi kayanın düşmesi neticesi doğal görünümünü kaybetti. Bu yapıtların mananını da bu bir yol rotası olduğudur. Bir tanesi kalmış o da gömücüler tarafından tahrip edilmiş” dedi.
Şırnak Şehir Jandarma Komutanlığı ekipleri, rölyefi tahrip eden kişi veya kişilerin yakalanması için çalışmalarına devam ediyor.