Habur Sınır Kapısı’nın kapatılması en çok kimi ETKİLEYECEK?

Şırnak AJANS– Habur Sınır Kapısı’nın kapatılması ve petrol sevkıyatının durdurulması gündeme gelindiği andan itibaren en çok etkilenen sektörler belli oldu. Kapı kapatılırsa en çok mücevher, kuyumculuk, hububat, giyim, plastik, demir çelik, mobilya, tavukçuluk sektörleri etkilenecek. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile en ufak sorunda Habur sınır kapısının gündeme gelmesi dahi işadamlarını tedirgin ediyor.  Öne çıkan […]

Habur Sınır Kapısı’nın kapatılması en çok kimi ETKİLEYECEK?
Habur Sınır Kapısı’nın kapatılması en çok kimi ETKİLEYECEK?
baykal
  • Yayınlanma24 Kasım 2017 11:58

Şırnak AJANS– Habur Sınır Kapısı’nın kapatılması ve petrol sevkıyatının durdurulması gündeme gelindiği andan itibaren en çok etkilenen sektörler belli oldu. Kapı kapatılırsa en çok mücevher, kuyumculuk, hububat, giyim, plastik, demir çelik, mobilya, tavukçuluk sektörleri etkilenecek.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) ile en ufak sorunda Habur sınır kapısının gündeme gelmesi dahi işadamlarını tedirgin ediyor.  Öne çıkan yaptırım seçenekleri arasında sınır kapılarının kapatılması ve petrol boru hattından sevkıyatın durdurulması geliyor.

Sınır kapılarının kapatılması durumunda Türkiye’nin Kuzey Irak’a olan ihracatının yanı sıra Irak’ın geneline yönelik ihracatının da etkilenmesi bekleniyor çünkü tüm ihracat Kurdistan bölgesel yönetiminin himayesinde olan İbrahim Halil Sınır kapısı üzerinden gerçekleşiyor. Bağdat ve Basra gibi Irak’ın güneyine yönelik ihracat için İran üzerinden daha uzun yolla daha yüksek maliyetle ihracat yapılması demek Türk ihraç ürünlerinin rekabet gücünü azaltılması demektir.

EN ÇOK ETKİLENECEK SEKTÖRLER

Sınırın kapatılması durumunda en çok etkilenecek sektörlerin başında mücevher, kuyumculuk, hububat, giyim, plastik, demir çelik, mobilya geliyor. Türkiye’nin bu ülkeden en büyük ithalat kalemi ise 835 milyon dolar ile altın.

IRAK’A İHRACATIN YARIDAN FAZLASI BAĞDAT’A GİDİYOR

Irak’a ihracatın yaklaşık yüzde 45’inin Kuzey Irak’a, yüzde 55’inin ise Bağdat’taki merkezi hükümete bağlı ülkenin güney bölgelerine yapılmaktadır.

MÜTEAHHİTLER İÇİN DE ÇOK ÖNEMLİ PAZAR

2010-2016 arasında Türk müteahhitlerinin gerçekleştirdiği yurtdışı işlerde Irak, Türkmenistan ve Rusya’nın ardından yüzde 9 payla üçüncü sırada. Türkiye’nin yurtdışı müteahhitlik hizmetleri 2016’da 12.5 milyar, ilk üç ayda ise 2.9 milyar dolar oldu. Şırnak AJANS/ Özer OYMAK