Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) Yönetim kurulu Genel Başkanı Nevaf Kılıç, Uluslararası gerçekleşen yatırımlarla ilgili açıklamalarda bulundu.

Şırnak AJANS – Uluslararası Sanayiciler ve İş İnsanları Derneği (USİAD) yönetim kurulu Genel Başkanı Nevaf Kılıç, açıklamasında;” her türlü yatırıma ihtiyaç duyulan Irak’ta, sadece Bağdat’ta alt ve üst yapı yatırımlarına 2 milyar dolar harcandı, ileriye dönük projeksiyonda limitsiz bir yatırım potansiyeli var.” dedi.

“3 milyon konut yapılacak”

Açıklamasına devam eden Kılıç; “Irak’ın şu an itibariyle 3 milyon konuta ihtiyacı olduğunu, sırf Bağdat’taki konut açığı 1 milyon adet. Bugüne kadar 120 bin konut için ruhsat verilmiş. ve bu konutların üçte birini Türk müteahhitleri yapacak. Konut ve altyapı yatırımlarından içme suyu tesislerine, okul ve hastanelerden, spor komplekslerine kadar geniş bir yelpazede yatırım öngörülüyor.  “Şu anda Türk firmaları Bağdat ve Irak’ın güneyinde çalışıyorlar ama daha fazla Türk işadamlarına ihtiyaç var” dedi.

USİAD EKİBİNDEN DEV TİCARET FORUMLARI

Irak’ın 4 ilinde Türkiye’nin 7 bölgesinden iş insanları ile buluşulacak. 10 -17 Aralık’ta yoğun programlar olacak”

Kılıç, konuşmasının devamında; “Uluslararası Sanayiciler ve iş insanları Derneği (USİAD ) , 4 İl Valisinin, Irak Ticaret Odaları Federasyonu , Irak sanayi Odaları Federasyonu, Irak müteahhitler Birliği Federasyonu, Irak İşadamları Birliği Genel merkezi, Irak Ekonomik Konsey ,Irak -Türkiye Ticaret Odası ve Diğer 3 ildeki Odalar, Birliklerin Desteği ile 10-16 Aralık 2021 Tarihleri arasında yapılacak olan , IRAK’IN  / BAĞDAT-AL ANBAR (RAMADİ ) –KERBELA –NECEF TİCARET FORUMLARI  vip bir program Düzenlenmiştir.

Irak Ticaret, Tarım, İmar, Ulaştırma ve Devlet bakanından randevu talep edilmiş, Türkiye’nin en önemli Ticaret partneri olan Irak’ın 4 ilinde iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen Türkiye’nin 7 bölgesinden İş insanlarının katılımı ile B2B ( Business to Business ) Türkiye ve Iraklı iş insanları arasında ikili iş görüşmeleri  ve G2B ( Government to Business ) Iraklı kurum / Kuruluş temsilcileri ile Türkiye Firmalarının ikili Görüşmelerinde içeren yatırım ve Ticaret Forumları programı hazırlanmıştır. Bakınız 10-16 Aralık’ta Uluslararası birçok iş insanıyla Bağdat, Ramadi, Kerbela,Necef  başta olmak üzere birçok yerde görüşmelerimiz olacak. Daha birçok kişiye ulaşmak için çok çalışıyoruz, çok çalışacağız” diyerek konuşmasını tamamladı.