Halil AZİZOĞLU /SİLOPİ (Şırnak AJANS) Şırnak’ın Silopi ilçesinde bir dizi ziyaretlerde bulunan Vali Ali Hamza Pehlivan ziyaret ettiği serada domates hasadına katıldı. 

Vali Ali Hamza Pehlivan Habur sınır kapısına ziyaretlerde bulunduktan sonra ilçeye bağlı Özgen köyünde devlet desteği ile kurulan serada incelemelerde bulundu. Vali Pehlivan’a Silopi Kaymakamı Sezer Işıktaş ve Başverimli Belediye Başkanı Medeni Tatar ile Silopi Ak Parti ilçe Başkanı Rana Tellioğlu’da eşlik etti.

Burada işletme sahibi Abdullah Soysal’dan sera hakkında bilgi alan Vali Pehlivan daha sonra domates hasadına katıldı. Vali Pehlivan kendi eliyle topladığı domatesleri kasanın içine yerleştirdi.

Silopi de böyle bir işletmenin bulunmasından memnun kaldığını söyleyen Vali Pehlivan Şırnak İlinin ilçeleri ile beraber ekonomik potansiyele sahip bir il olduğunu ifade etti.

 

Vali Pehlivan, Silopi’de Domates Hasadı Etkinliklerine katıldı

Vali Pehlivan, “ Şırnak’ta tarım ve hayvancılık adına her gün yeni adımların atılmasını bekliyoruz. Üretim olsun. Çünkü üretim demek istihdam demektir. Hem Şırnak’ın hem ilçelerin hem de ülke ekonomisine katkı sağlamak demektir.

Biraz önce Habur bölge müdürümüzden bilgiler aldık. Bu sene Habur’da yaptığımız ihracatımız yüzde 30 oranında artmış ve 2 milyar doların üzerine çıkmıştır. Tabi hepimizi sevindiriyor gururlandırıyor. Bunlar Ülke ekonomisin geleceği acısından ziyadesi ile bizleri mutlu ediyor. Bu bağlamda tarım alanında inşallah Devletimizin Hükümetimizin sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde sağlamış olduğu teşviklerden de yararlanmak sureti ile her alanda vatandaşlarımızı bu teşviklerle buluşturmak sureti ile inşallah bu ve benzeri yatırımların olması için hep birlikte gayret sarf edeceğiz” diye konuştu.

Sera işletmecisi Abdullah Soysal ise serayı devletin vermiş oldukları destekler ile kurduklarını söyledi. Abdullah Soysal ayrıca destekler konusunda kendilerine her zaman yardımcı olan devlet yetkililerine teşekkür ettiğini sözlerine ekledi.

Habur Sınır Kapısı ve İki Ülke arasındaki köprü

Hasat etkinliği sonrası Şırnak Valisi başkanlığındaki heyet , Silopi İlçe sınırlarında bulunan Habur Sınır Kapısına giderek incelemelerde bulundu. İpekyolu Gümrük ve Dış Ticaret Bölge Müdürlüğü’nde toplantı gerçekleştirdi.

Vali Pehlivan’ı müdürlüğe gelişinde, Silopi Kaymakamı Sezer Işıktaş, İpekyolu Bölge Müdürü M.Enver Kök, Habur Emniyet Şube Müdürü Ebubekir Ulutürk, Silopi İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Okan Sarıkoç, Gümrük Müdürü Ali Gökdemir, Gümrük ve Turizm İşletmeleri Habur Müdürlüğü İşletme Müdürü Vedat Şahin, Gümrük ve Tasfiye İşletme Müdür V. Gülistan Orhan ile Şube Müdürleri Ziya Kır ile Ayşe Didem Yılmaz karşıladı.

Kendisini karşılayanlar ve kurum personeli ile birlikte Sınır Kapısı Mülki İdare Amirliği’ne geçen Vali Pehlivan, Silopi Kaymakamı Sezer Işıktaş ve Bölge Müdürü M. Enver Kök’ten Habur Sınır Kapısının genel durumu, gümrük ve dış ticaret iş ve işlemleriyle ilgili bilgiler aldı.

Buradaki toplantının ardından Habur Sınır kapısındaki birimler, gümrük sahasının revizyonu kapsamındaki inşaat çalışmaları,karayolundaki düzenlemeler ile tır parkında inceleme ve denetlemelerde bulunarak görevlilerden bilgiler alan Vali Pehlivan; Habur Sınır Kapısının bölgemiz ve ülke ekonomimiz için ziyadesiyle önemli olduğunu belirterek bütün iş ve işlemlerin etkin, verimli ve azami hassasiyetle yerine getirilmesi talimatını verdi, görevlilere kolaylık ve başarılar diledi.

Daha sonra sınır kapısında bulunan köprü ve arama noktasına giden Vali Pehlivan, vatandaşlarla bir süre sohbet etti.

Habur Sınır Kapısı ziyaretinde Vali Pehlivan’a; Vali Yardımcısı Tunahan Efendioğlu, İl Emniyet Müdürü Mustafa Emre Başbuğ, Şırnak Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Osman Geliş eşlik etti.

Silopi Elektrik Üretim Santrali yetkililerinden brifing

Silopi ilçesine bağlı Görümlü ile Çalışkan beldeleri arasında bulunan Silopi Elektrik Üretim A.Ş. tarafından işletilen santralı ziyaret eden Valimiz Ali Hamza Pehlivan, Silopi Elektrik Üretim A.Ş. Genel Müdürü Adil Tunç, İdari ve Mali İşler Müdürü Serdar Tarhan, Yatırım ve Santral İşletme Grup Müdürü Kazım Serdar Önen, Maden İşletme Müdürü Faysal Tatar tarafından karşılandı.

Vali Pehlivan, 2009 yılında ticari üretime başlamış ve Türkiye’de yakıt olarak asfaltit kullanan ve akışkan yatak uygulamasıyla çevreye zarar vermeyecek şekilde gerekli tedbirleri almış olan termik santralde, Yatırım ve Santral İşletme Grup Müdürü Kazım Serdar Önen’den firmanın kömür üretimi ve kullanımı, dekapaj ve asfaltit durumu ile ürettiği elektrik ve sağladığı istihdam hakkında brifing aldı.

Başverimli Ve Görümlü Beldeleri Başkanları  Ziyaret edildi

Şırnak Valisi Ali Hamza Pehlivan, beraberindeki heyet ile, Başverimli ve Görümlü Belde Belediyelerini ziyaret etti.

Vali Pehlivan, Başverimli Belediye Başkanı Medeni Tatar ve Görümlü Belediye Başkanı Ruşen Tellioğlu’ndan beldedeki çalışmalar ve yürütülen projelerin son durumları hakkında bilgi aldı.

Daha sonra Görümlü Beldesi İpekyolu Caddesi üzerinde bulunan Opet Haves Benzin İstasyonunu ziyaret eden Vali Pehlivan şirket yetkilileri Hasan Taşkın ile Şebap Taşkın’dan çalışmaları hakkında bilgi alarak işlerinde kolaylıklar, hayırlı kazançlar diledi. www.sirnakajans.com