Şırnak AJANS – Nisan ayı boyunca Irak’ta bulunan 2 bin 750 Türk vatandaşı, Türkiye’ye getirildi. Türkiye Cumhuriyeti yetkilileri korona virüs nedeniyle yabancı ülkelerde mahsur kalıp ülkeye dönüş talebinde bulunan Türk vatandaşlarını ailelerine kavuşturmaya devam ediyor.

Irak’ın farklı yerleşim yerlerinde bulunan Türk vatandaşlarının yurda dönüş talepleri kapsamında Türkiye’ye ulaşmaları sağlananların sayısı 2750’ye ulaştı.

Cumhurbaşkanlığı koordinasyonunda, Türkiye Cumhuriyeti ilgili Bakanlıkların yürüttüğü ortak çalışma kapsamında Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği ve Basra Başkonsolosluğun desteğiyle Nisan ayı başından bu yan gerçekleşen transferlerde Irak’ın farklı şehirlerinde bulunan 2750 Türk vatandaşı, tahsis edilen otobüsler ve özel uçaklarla bulundukları yerlerden alınarak,havayolu  ve Habur sınır kapısı üzerinden karayolu ile Türkiye’ye dönüşleri sağlandı.

Büyükelçi Yıldız’dan Irak güvenlik güçlerine Teşekkür

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, 4 Nisan’dan bugüne Irak’ın 4 bir yanından 2.750’nin üzerinde vatandaşımızı kara ve havayolundan vatana gönderdik. Ve şükür ki, yeniden Irak’ın 4 bir yanında temsil ediliyoruz. Canla başla çalışan Başkonsoloslarımıza ve personeline teşekkürler.

 

Yaptığı ilk paylaşımın ardından Arapça olarak yayınladığı  twitte , Irak yetkili ve güvenlik güçlerine teşekkür etti; 4 Nisan’dan bugüne kadar tüm Irak’tan 2750’den fazla Türk vatandaşını kara ve hava yoluyla Türkiye’ye transfer ettik.  Transfer sürecinde vatandaşları için çalışıyormuş gibi özveri ve özveriyle çalışan tüm Irak güvenlik güçlerine çok teşekkürler. Türkiye, ikinci eviniz ve arkadaşlarınızın kapıları her zaman size açık.