‘Güneşlendikten hemen sonra duş almayın’

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ubeydullah Dalmış, güneşlendikten hemen sonra duş almanın vücuttaki D vitamini sentezini zorlaştırdığını belirterek, “Bu yüzden duş almadan önce en az bir saat beklemeniz önerilir. Bronzlaşma ile ilgili optimum bir performans istiyorsanız bu müddet dört saate kadar çıkabilir” diye konuştu. Şırnak AJANS – Bronzlaşmanın hem sıhhat hem de estetik bakımdan insan vücuduna kattığı […]

‘Güneşlendikten hemen sonra duş almayın’
‘Güneşlendikten hemen sonra duş almayın’
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma1 Haziran 2020 19:32

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ubeydullah Dalmış, güneşlendikten hemen sonra duş almanın vücuttaki D vitamini sentezini zorlaştırdığını belirterek, “Bu yüzden duş almadan önce en az bir saat beklemeniz önerilir. Bronzlaşma ile ilgili optimum bir performans istiyorsanız bu müddet dört saate kadar çıkabilir” diye konuştu.
Şırnak AJANS – Bronzlaşmanın hem sıhhat hem de estetik bakımdan insan vücuduna kattığı pozitif tesirlerin göz ardı edilemeyeceğini kaydeden Uz. Dr. Dalmış, güneş ışınlarından şuursuz istifade edilmesi vaziyetinde tehlikeli sıhhat meselelerine sebep olabileceğini kaydetti. Uz. Dr. Dalmış, “Güneşlendikten hemen sonra duş almak, vücut mekanizmasında oluşan D vitamini sentezinin yavaşlamasına kapı aralar. Yaz aylarında insanların büyük bir bölümü hem güneşin verdiği enerji için hem de bronzlaşmak için zaman buldukları her hatıra sahilde veyahut havuz kenarında güneşlenerek değerlendirmeye çalışıyor. Sinir ve bağışıklık sisteminin güçlenmesi konusunda güneş ışınları ehemmiyetli rol oynamaktadır. Vücudun ihtiyacı olan D vitamini güneşlenirken üretilir. Lakin güneşten faydalanırken şuurlu olmak gerekir. Güneş tarafından üretilen ultraviyole ışınları vücut ile temas ettiği vakit D vitamini üretmeye başlar. Güneş ışınları bu arada, vücut tarafından ultraviyole ışınımının tesiri altında üretilmekte olan standartların dışında bir vitamindir. Vücudun günlük ihtiyacı olan D vitamini üretmesi için ihtiyacı olan günlük süre on beş dakikadır” dedi.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ubeydullah Dalmış

Güneş cildi yaşlandırıyor
Vücut mekanizmasında yaşlanmanın bronzlaşma konusunda olmayan karmaşık bir sürece sahip olduğunu aktaran Uz. Dr. Dalmış, “Güneş ışınlarının yaydığı ultraviyole ışınları cilt üzerinde yaşlanmaya benzeyen tesirlere kapı aralar. Düzenli olarak bronzlaşan bir insanda bulunan ilk kırışık genleri programlandığı vakitten beş, on yıl önce ortaya çıkabilmekte. Cilt kalınlaşmaya, yoğunlaşmaya, kurumaya, kırışık ve lekeler oluşmaya başlar. Güneşlenirken cildin yaşlanmaya karşı savunmasını sağlamak emeliyle tatile çıkmadan bir iki gün önce veyahut güneşlenme esnasında dört saatte bir E vitamini kapsülleri almanızı öneririz. Güneş altına çıkmadan 15 dakika önce cilt tipinize uygun bir dereceye sahip olan savunma kremi kullanın. Bu kremi güneşlendiğiniz müddet süresince iki saatte bir tekrar uygulayın. Yalnızca sabah ve akşam saatlerinde güneşe çıkın. Güneş ışınlarının yoğun olduğu öğle saatlerinde cildinizi savunma altına alın. Kum veyahut kayalar yerine şezlonga oturun. Adet döngüsünün ikinci evresinde hormonal farklıklar oluştuğu için uzun müddet güneş altında kalmamaya dikkat edin. Deodorant, parfüm, kolonya gibi bir takım maddelerin kimyevi birleşenleri güneş ışınlarının yaydığı ultraviyole ışınımına bağlı olarak bozulup, cilt üzerinde yanıklara kapı aralayabileceğinden güneşlenme esnasında kullanmayın. Vücut nemi hızlı bir şekilde kaybolacağından düzenli olarak su için. Güneşlenmeden bir iki saat önce tuzlu yemek veyahut soğuk çay içmek önerilir. Güneşlendikten hemen sonra duş almayın. Aç karnına veyahut yemek yedikten hemen sonra güneş altına çıkmayın” ifadelerini kullandı.