Şırnak AJANS – Türkiye-Irak Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TISİAD) tarafından telekonferans yöntemi ile “Türkiye – Irak Ticari İlişkilerinde Covid-19 etkisi ile salgın sonrası ticarette oluşabilecek Öngörüler” konulu bir toplantı düzenlendi. Toplantıya T.C. Irak / Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız konuk oldu.

Türk işadamlarının sordukları soruları Türkiye Bağdat Büyükelçisi Fatih YILDIZ yanıtladı.

Sadece Irak üzerinde değil bütün dünya üzerinde zor bir dönemden geçiyoruz diyen Türkiye Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız , “Dünya üzerinde yaşadığımız bir süreçte Irak tabii ki kendine has idari sorumluluklarının devam ettiği bir dönemdeyiz.  Malum Ekim ayının başında başından itibaren Irak’ta yoğun bir şekilde yaşanan bir siyasi istikrarsızlık vardı. 2001 itibarı ile başlayan gösteriler aslında koronanın ortaya çıktığı döneme kadar da değişen bir katılım düzeyinde hep devam etti.

 “IRAK’TAKİ VAKA SAYILARINA FAZLA İTİMAT EDİLMEMELİ”

Coronavirüs vakalarının az olduğuna dikkat çeken Büyükelçi Fatih Yıldız şunları kaydetti: “Burada rakamlara baktığınızda hem vaka sayıları hem ölüm rakamları dünyanın birçok ülkesine daha az olmakla birlikte buna da çok itimat etmemek gerekiyor çünkü ülkedeki şartlar belli.. Şu ana kadar yapılan test sayısı bizim Türkiye’de 2 günde yaptığınız test sayısı kadar. Bu da Şubat ayından beri yaptıkları test sayıları tabii… Dolayısıyla tanı teşhis bağlamında çok İtimat edilebilecek bir durumda değiller.

 “TEMASSIZ TİCARET UYGULAMASINI ÖRNEK TEŞKİL EDECEK ŞEKİLDE UYGULUYORUZ “

Temassız ticaret anlamında uluslararası genel ortalama ticaret kapsamında UND’nin önemli katkısını yatsımamak lazım. Uluslararası nakliyeciler Derneği bu anlamda Türkiye’nin önemli çözüm paydaşlarından birisi.  Derneğimizin de katkısıyla bu temassız Ticaret uygulaması aslında örnek teşkil edecek şekilde uyguluyoruz.

“Ama tabii ki hiçbir zaman Türkiye’deki şartları ve Türkiye’nin toplum sağlığına dair önlemleri de göz ardı etmemek lazım” diyen Büyükelçi Fatih Yıldız sözlerini şu şekilde tamamladı:

“ Bu anlamda Ankara ile birebir her gün bu konuları ele alıyoruz ve açıkçası Türkiye Irak ilişkileri Türkiye’nin özellikle ticaret odaklı ilişkilerinin yoğun olduğu birçok ülke ile kıyaslandığında bence şu anda örnek teşkil edebilecek bir uygulamadır.  Irak yaklaşık 20 ilimiz, vilayetimiz açısından bir numaralı ihracat destinasyonudur. Dolayısı ile Türkiye’deki ekonominin ihracata dayalı üretim yapan imalat yapan sektörler açısından da Irakla Eski düzenin normalizasyon çerçevesinde bir an önce sağlayabilmemizin önemli olduğuna inanıyorum.” dedi. Halil Coşkun AZİZOĞLU