Şehr-i Nuh gazeteciler ve yazarlar cemiyetinden yapılan açıklamada 10 Ocak’ın gazeteciler için yaşamsal bir gün olduğu belirtilerek,”Bundan 60 yıl önce, 1961 tarihinde basın çalışanlarına sosyal ve yaşamsal haklar getiren 212 Sayılı Yasa’nın kabul edilişinin yıldönümü, yakın tarihimize kadar bayram gibi kutlanırken,bundan sonraki süreçte de bayram gibi kutlanması dileğiyle emektar gazetecilerimizin günü kutlu olsun’’denildi.

Şırnak AJANS – 2020 Yılında Şırnak il genelindeki yazarlar ve gazetecileri tek çatı altında toplamak ve sorun sıkıntılarına merhem olmak adına kurulan Şehr-i Nuh Gazeteciler ve Yazarlar Cemiyeti, ilk açıklamasını “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü” münasebetiyle yayımladı.

Şehr-i Nuh gazeteciler ve yazarlar cemiyeti ŞEGAY kurucu başkanı Halil AZİZOĞLU açıklamasında ‘’Hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri olan haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı basın, demokrasinin yaşanmasını ve gelişmesini sağlayan kurumların başında basın gelmektedir. Bu bakımdan demokrasinin vazgeçilmezleri arasında yer alan basınımızın görevi de, basın ahlak esasları çerçevesinde doğru ve tarafsız davranarak en hızlı şekilde kamuoyunu aydınlatmaktır. Bu etik kavram ve kurallar çerçevesinde yaz kış, gece gündüz demeden halkın haber alma hakkını yerine teslim etme gayretiyle salgın süresince emek veren emektar gazetecilerimizin “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü”nü kutlar pandemi süresince ve daha evvelki süreçlerde  haber yapma uğruna yaşamlarını yitiren tüm basın şehitlerimize rahmet sevdiklerine ve ailelerine sabır metanet ve başsağlığı diliyorum’’ dedi.