Şırnak’ın Uludere kazasında yaşayan ve bir müddet önce kanseri yenen lise talebesi 17 yaşında olan Güven Tonğ, uzay bilimi, teknoloji ve havacılık konularında proje üretiyor. Savunma sistemleri araçları ile karada ve suda ilerleyebilen araçlar yapan Tonğ, projelerine destek olunmasını bekliyor.


Şırnak AJANS– Uludere’de yaşayan Tonğ, daha 10 yaşındayken kansere yakalandı. 5 sene süresince lenf kanseri rehabilitasyonu gören Tonğ, hastalığının ilk yılında babasını kaybetti. Uzun bir rehabilitasyon sürecinin hemen peşinden sıhhatine kavuşan Tonğ, daha sonra hayallerinin peşinden koşmaya başladı. Uzay bilimi, teknoloji ve havacılık ile ilgili projeler üreten Tonğ, bu arada savunma sistemleri araçları ile karada ve suda ilerleyebilen araçlar yaparak dikkatleri üzerine çekti. Yaptığı proje ve araçların yaygınlaştırılmasını isteyen Tonğ, yetkililerden destek bekliyor.

“Projelerimi hayata geçirmek istiyorum”
Lise 2’nci sınıfa gittiğini ve 10 yaşındayken lenf kanseri hastalığına yakalandığını kaydeden Tonğ, “Takriben 5 sene süresince rehabilitasyon aldım. Rehabilitasyonumun ilk seneninde babamı kaybettim. 5 sene rehabilitasyon gördükten sonra sonra ağır ağır sıhhatime kavuştum. Sıhhatime kavuştuktan sonra hayallerime doğru yol aldım. Alaka alanım uzay, bilim, teknoloji ve havacılık, bu konulardan proje ürettim. Projelerimi hayata geçirmek için yetkililerden yardım istiyorum.

Hem havada hem karada hem de suda giden projelerim var. Projelerimi kendim isimlendiriyorum, Sure-216 isimli bir projem var bu proje suda ve karada ilerleyebilen 4 başlığı füze atar olan 500-600 metre uzaktan kontrol edebildiğim bir araç. Kargo ve turizm için projelerim var. Uzaya meraklıyım. Takriben 1 senedir ay ve yıldızları izliyorum. Uzay çöplerini temizlemek için projeler yapmak, hayata geçirmek istiyorum” diye konuştu.