Şırnak’ın Silopi ilçesinde çiftçiler, kurak geçen sezonun ardından yetkililere seslenerek bölgelerine sulama barajı yapılmasını istedi.

Şırnak AJANS – Bu yıl yeterli yağışın olmaması ve beklenen yağmurun yağmaması, normalin üzerinde seyreden hava sıcaklığı da kuraklık tehlikesini beraberinde getirdi. Kuraklık kader olmamalı diyen Şırnak’lı çiftçi bölgede acilen sulama barajlarının faaliyete geçmesi gerektiğini ifade etti.

Şırnak’ın Silopi ilçesi Özgen köyünde çiftçilik yapan 43 yaşındaki Serdar Soysal, 2017 yılında 250 dönüm arazide devletin sunduğu fide desteğiyle kurduğu zeytin bahçesindeki zeytin ağaçlarının daha verimli olabilmesi için daimi sulama sisteme geçmesi ve bunun için de sulama barajlarının yapılması gerektiğini ifade etti. Bölgede su yapılarının artmasının bölgedeki onbinlerce dekarlık tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynayacağını söyleyen Soysal, kuraklık kaderimizdir deyip oturmamamız gerek ve mücadele etmeliyiz bu mücadelede de devletimizin destekleri şarttır. Dedi.