Şırnak Ajans 2020 yılında haberleriyle dikkat çeken 150 yerel medya arasına girdi. Ayrıca sosyal medya platformunda mavi tik alma unvanını da daha önce elde etmişti.

ŞIRNAK AJANS – Şırnak ile ve ilçelerinde yerel haber sitesi olarak faaliyet yapan www.sirnakajans.com 2020 yılı yerel haber siteleri arasına girmeyi başardı.

Gazeteci- Araştırmacı Yazar Yusuf Özgür Bülbül’ün araştırmalarında kaleme aldığı “2020’de haberleriyle dikkat çeken 150 yerel medya kuruluşu” başlıklı çalışmasında, Türkiye’de faaliyet yürüten yerel haber siteleri arasında ‘Şırnak Ajans’ta yerini aldı. 150 haber sitesi arasında yer alan Şırnak Ajans resmi Facebook hesabı ise mavi tik alarak doğrulanmış sayfalar arasına girdi.

Yerel medya konusunda uzmanlaşan gazeteci Yusuf Özgür Bülbül, 2020 yılı boyunca haberleriyle en çok dikkat çeken, görünürlükte rakiplerinin bir adım önüne geçen yerel yayıncıları araştırdı.

İstanbul ve Ankara haricindeki 79 ilde yaklaşık 1.000 yerel gazete ve yerel haber sitesini inceleyen Bülbül, haber kalitesi ve bağımsızlık konusunda yerel habercilerin görüşünü aldı.

Yedi ayda tamamlanan araştırma sonucunda, bu yıl en çok öne çıkan 150 yerel medya kuruluşunun bulunduğu liste çıkarıldı. www.sirnakajans.com da Gazeteci Bülbül’ün araştırmaları sonucu çıkan listede yerini almayı başardı.

Büyükşehirlerde medya kuruluşu sayısının fazla olması, alternatif yayıncılar ve gelişmiş medya ağı, küçük şehirlerde ise tersi durumdan ötürü böyle bir seçki hazırlamak zor oldu. Diyen Gazeteci-Araştırmacı Yazar Bülbül, küçük illerde gazetecilik yapmanın daha zor olduğu bilinen bir gerçek. Araştırma sırasında edindiğim izlenimler şöyle: Yerel gazete ve haber sitelerinde iktibas artıyor. İlan ya da reklam alan yayın organlarında bu duruma daha az rastlanıyor. Aynı ildeki birçok yayın organı, basın bültenlerini olduğu gibi yayına alıyor.

İçerik benzerliğine rağmen nüfus yoğunluğu az olan bazı şehirlerde de iyi gazetecilik örneklerine rastlamak mümkün.

Özellikle küçük illerdeki yayın organlarında, siyaset haberlerine daha az yer verilmeye başlandı. Bazı yayın kuruluşlarının bu kategoriyi kaldırdığı da gözlendi.

Tirajı ve nüfusu az olan kentlerdeki yayın organlarında köşe yazarlarının, sıkça yazmadığı ve tamamen yerel sorunları konu almadığı görüldü. İlçe gazetelerinin sahipleri, ilan sayılarının düştüğünden ve aldıkları bazı kurumsal ilanların il merkezlerindeki medya kuruluşlarına kaydırıldığından yakındı.

Gazeteci- Araştırmacı Yazar Yusuf Özgür Bülbül

Yerelliğe gönderme yapan bir isim taşıyan il ya da ilçe gazetelerinin, genel çağrışım yapan isimlere göre daha istikrarlı bir yayın çizgisine sahip olduğu ve daha çok yerel odaklı habere yer verdiği saptandı. Basılı gazetelerin birçoğu maddi imkanlardan dolayı renksiz çıkıyor. Basılı gazete sahipleri, dijital medyadaki reklam gelirlerinin düşüklüğünün kendilerini olumsuz etkilediğini de aktardı.