Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarında bulunan Habur Sınır kapısının açılacak olması İhracatçı ve Nakliyecileri sevindirirken Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği DAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Çağlı’n tavsiye ve uyarılarda bulundu.

Şırnak AJANS – 1 Martta Habur’da gerçekleşen temassız ihracatın yakın zamanda sona erecek olması ile eski düzene tekrar dönülecek olması Habur üzerinden Irak Ülkesine İhracat yapan firmaları sevindirdi.

Türkiye’nin ihracat lokomotifi konumundaki Habur sınır kapısı, korona virüsünden kaynaklı olarak 1 Mart’tan bu yana yaşanan kısıtlamaların kaldırılması için yetkililer ile sürekli iletişim halinde olduklarını ifade eden Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği DAİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Süleyman Çağlı,Türkiye Ticaret ve sağlık bakanlığı ile Irak merkezi hükümet ve Kürt bölgesi yerel yönetim yetkililerinin kararı ile birkaç gün içinde son bulacağı hususunda umut ettiklerini açıklayan Çağlı,Ticaret Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı ile DAİB olarak, yaptıkları iştişareler sonucu Habur’un eski günlerine dönmesi için gerekli her türlü çalışmalar sağlık ön koşulu ile yürüttüklerini, tabi ki Habur’un eski işlevine dönecek ama bizler için en önemlisi sağlık. Dedi.

Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği DAİB yönetim kurulu başkan yardımcısı Süleyman Çağlı, Habur sınır kapısı ile Irak İbrahim Halil Gümrük kapısının eski düzen ve işleyişine dönebilmesi için bakanlıklar düzeyinde yapılan görüşmeler sonucu, Irak tarafının da görüşmelerinin Habur’un canlanması için en kısa zamanda Türkiye tarafına bildirmelerini beklediklerini söz konusu görüşme sonucu net kararların en kısa zamanda tüm şoför esnasına en hayırlısının bildireceğini sözlerine ekledi. Halil AZİZOĞLU

rize escort bayan