Şırnak’ın Beytüşşebap kazasında ailesi ile beraber yaylaya çıkan 22 yaşında olan genç kız, annesinin hastalığı nedeni ile koyunlara bakmak zorunda kaldı. Çobanlık da yapan Zeynep Bilge yaşıtlarına seslenerek, “Buradan tüm genç kızlara seslenmek istiyorum belki nefret ettiğiniz hayatınız birinin hayalidir, değerini bilin” diye konuştu.

Şırnak AJANS – Şırnak’ın Beytüşşebap kazasına bağlı Yeşilöz köyü Faraşin Yaylası’nda 16 senedir ailesiyle birlikte göçer hayatı yaşayan Zeynep Bilge, hastalanan annesinin yerine berivanlık ve çobanlık yapıyor.

Annesi, babası ve 2 kardeşi ile hayata tutunmaya çalışan Bilge, “İdil’den her yıl Beytüşşebap yaylalarına geliyoruz. Annem rahatsız olduğu için ben tüm işleri yapmaya çalıştım. Bu yaşıma geldim katiyen hayatımdan işimden ailemden yakıntıcı olmadım. Kadınlar bir şey yapmıyor diyorlar. Kendine güvenen kim varsa gelsin bir gün yaptığım işi yapsın. Her gün bir yerdeyiz.

Bir kız için çobanlık çok zor fakat ben alıştım. Eşeğim var, yiyecek ve içeceklerimi sırtına bağlıyorum. Bir el feneriyle gece gündüz çobanlık yapıyorum. Kuzu kırkma dönemi olduğu için kuzularımı 5 günde bitirdim. Kavurucu güneşin altında çalışmak çok zor. Buradan tüm genç kızlara seslenmek istiyorum belki nefret ettiğiniz hayatınız birinin hayalidir, değerini bilin” dedi.

READ  Gelecek Partisi Şırnak il başkanı gençleri ağırladı