Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Batman ve Şırnak şube başkanları, Habur Sınır kapısı gümrük müdürlüğünü ziyaret etti.  Gümrük müdürlüğüne ataması gerçekleşen Nurol Özkan’a hayırlı olsun ziyareti ardından gümrük sahasında incelemelerde bulunan heyet  yetkililerden bilgi alarak şoförler ile bir araya geldi.

Şırnak AJANS – Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Şırnak şubesi, Batman şube başkanı Nasıroğlu’nu ağırladı. İpekyolu Gümrük Müdürlüğü görevinden, Habur Gümrük müdürlüğü görevine ataması gerçekleşen Nurol Özkan’ı makamında ziyaret etti.

Batman şube başkanı Selman Nasıroğlu ile ASKON Batman teşkilatlanma başkanı Ramazan Bozkurt , Şırnak’ın Silopi ilçesi sınırları içerisinde bulunan ve COVID-19 sonrası Türkiye geneli normalleşme sürecinin başlaması ile Irak ülkesine açılan en büyük sınır kapısı Habur Sınır kapısını ziyaret etmek ve Şırnak şube başkanı Abdurrahman Kesik ve yönetimiyle  ihracat ile iş geliştirme amaçlı projeler hakkında istişarelerde bulunmak üzere Şırnak’a geldi.

Şırnak ve ilçelerine bir dizi ziyaretlerde bulunmak üzere gelen Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği ASKON Batman şube başkanı Nasıroğlu’nu Şırnak şube başkanı Abdurrahman Kesik ile Tanıtım ve Medya başkanı Halil Azizoğlu ve yönetim kurulu üyesi Rıdvan Kesik, tarihi Cizre ilçesinde karşıladı.

Batman’dan gelen heyeti Cizre’de karşılayan başkan Kesik heyetin Cizre gezisinin ardından tarihi kaya işlemeleri ile hafızalarda yerini alan Kasrik boğazında ağırladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Kararı ile ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak tescil ve ilan edilen Kasrik boğazına hayran kalan ASKON Batman şube başkanı Nasıroğlu, bu huzur ortamını bizlere armağan eden saygıdeğer Cumhurbaşkanımıza minnettar olduğumuzu buradan tekrar ifade etmek isterim.  Huzur ve güvenlik ortamının sağlandığı Şırnak’ı artık terörle olayları ile değil doğal güzellikleriyle tarihi varlıklarıyla kültürel değerleriyle anılan şehir olarak görmek bizleri çok mutlu etti. Dedi.

6 bin yıllık geçmişi olan bölgede Asur, Pers, Roma imparatorluklarının hakimiyet için önemli bir vadi olan Kasrik’te çok sayıda tarihi kalıntılar bulunuyor. Kasrik Boğazı’nda tarihi su bentleri, heykeller ve kent kalıntıları varlıklarını halen koruyor. Bu doğa harikasında verilen yemek molasının ardından heyet Habur Sınır kapısına gitti.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği  ASKON Batman ve Şırnak şube başkanları ile yönetim kurulu üyelerinden oluşan heyet İpekyolu Gümrük Müdürlüğü görevinden, Habur Gümrük müdürlüğü görevine ataması gerçekleşen Nurol Özkan’ı makamında ziyaret ederek yeni görev yerinin hayırlı hizmetlere vesile olması temennisinde bulunmanın ardından normalleşme sonrası ve öncesi ihracat rakamları hakkında bilgi aldı.

Gümrük sahası içinde işleyiş hakkında yetkililerden bilgi alan ASKON heyeti Gümrük muhafaza amirliğine bağlı yetkililer ile birlikte İki ülke arasında tüm ihracatın gerçekleştiği köprüyü geçerek Kuzey Irak IKBY yönetimi Duhok iline bağlı Zakho ilçesi sınırları içerisinde bulunan İbrahim Halil Gümrüğü girişine kadar gitti.

Heyet,  Irak’a ihracat yapan Türk nakliye şoförleri ile  pandemi süreci ve normalleşme sürecindeki talep ve çözüm önerilerini dinledi.

Bu ziyarete ev sahipliği yapan Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği  ASKON Şırnak Şube başkanı Abdurrahman Kesik, öncelikle bu değerli misafirlerimizi yeni yaşamın toprakları Hz. Nuh’un diyarı Şehr-i Nuh’umuzda ağırlamaktan onur duyduğumuzu ifade etmek isterim.

Ülkemizin milyarlarca dolarlık ihracat hacmi ile çalıştığı Türkiye’nin en büyük sınır kapılarından biri olup bölgenin ekonomik ve İhracatın lokomotifi konumundaki Habur gümrük kapısındaki işleyiş ile gümrük sahamızı ASKON Batman şube başkanımız ile gezdik bu gezi sırasında bizlere eşlik eden gümrük yetkililerimize teşekkür eder ve Habur Gümrük Müdürlük görevine başlayan  Nurol Özkan müdürümüze hayırlı uğurlu olmasını dilerim. dedi.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği  ASKON Batman Şube başkanı Selman Nasıroğlu Şırnak ilçeleri ile Habur Gümrük kapısını ziyaret sonrası yaptığı değerlendirmede, ASKON Şube başkanımız kardeşim Abdurrahman Kesik beye misafirperverliklerinden dolayı teşekkürlerimi sunuyorum dedi.

Habur sınır kapısından ayrılan heyet ASKON Şırnak şube başkanlığını ziyareti ardından Silopi’nin eğitim alanında öncülerinden biri olan Silopi Final okullarının kampüsünü ziyaret etti.  Heyeti, Silopi Final Okulları kurucusu Ali Aytış ile yönetimi karşıladı. Kampüs hakkında bilgi alan heyet, bu eğitim yatırımların şehre katma değerinin bilinmesi ve desteklenmesi gerekliliği üzerinde durdu.

Silopi Final okullarını eğitim kampüsünü ziyaret eden heyet Batman’a dönmek üzere yola çıktı. Halil Coşkun AZİZOĞLU/Şırnak AJANS