Beklenen habere DAİB Başkan yardımcısı Çağlı’dan açıklama

Irak’ın diğer sınır kapılarında uygulanıp Habur sınır kapısında uygulamaya konulmayan vergi düzenlemelerinin en yakın zamanda başlayacağı haberini Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği DAİB yönetim kurulu Başkan yardımcısı Süleyman Çağlı yazılı açıklama ile paylaştı. DAİB başkan yardımcısı Çağlı’nın girişimleri ve uzun müzakereleri sonucu vergi revizyonlarının Habur Sınır kapısında ’da uygulanacağını haberini Irak’a çalışan ihracatçı ve nakliyecilere müjde […]

Beklenen habere DAİB Başkan yardımcısı Çağlı’dan açıklama
Beklenen habere DAİB Başkan yardımcısı Çağlı’dan açıklama
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma26 Temmuz 2022 08:46

Irak’ın diğer sınır kapılarında uygulanıp Habur sınır kapısında uygulamaya konulmayan vergi düzenlemelerinin en yakın zamanda başlayacağı haberini Doğu Anadolu İhracatçılar Birliği DAİB yönetim kurulu Başkan yardımcısı Süleyman Çağlı yazılı açıklama ile paylaştı.

DAİB başkan yardımcısı Çağlı’nın girişimleri ve uzun müzakereleri sonucu vergi revizyonlarının Habur Sınır kapısında ’da uygulanacağını haberini Irak’a çalışan ihracatçı ve nakliyecilere müjde niteliğinde paylaştı.

DAİB Başkan yardımcısı Çağlı ‘’İhracatımızın artması ve Irak ile olan ticaretimizin gelişmesi için kuzey Irak Bölgesel Yönetimi İbrahim Halil Gümrük Yetkilileri ile uzun zamandır yaptığımız görüşmeler neticesinde Ülkemizden gönderilen gıda ürünleri, inşaat malzemeleri ve temel ihtiyaç malzemeleri başlıkları altında 90 kalem üründe uygulanan gümrük vergilerinde 2-3 gün içerisinde %20 ile %80 arasında  İNDİRİM uygulanacağı müjdesini siz değerli ihracatçılarımıza vermek isterim. Dedi.

Böylelikle birtakım sebepler nedeniyle ihracatçılarımızın İran gibi diğer komşu ülkelere kaptırdığı pazarlarının yeniden kazanması için önemli bir adım atılmıştır. Diyen Çağlı açıklamasının devamında ‘’Önümüzdeki süreçte ticari ilişkilerimizin dahada gelişmesi için kuzey Irak Bölgesi Yönetimi ile görüşmelerimiz devam etmekte olup, Ülke ihracatımıza ve ekonomimizin gelişmesine katkı sunmak için çaba göstermeye devam edeceğiz.’ Dedi. Şırnak AJANS / Halil Azizoğlu