Bağdat Büyükelçiliği Türk Vatandaşlarını Ailelerine Kavuşturdu

Şırnak AJANS – Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan 366 Türk vatandaşının yurda dönüş talepleri kapsamında Türkiye’ye ulaşmaları sağlandı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonunda, Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının yürüttüğü ortak çalışma kapsamında Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin desteğiyle Bağdat’ın çeşitli semtlerinde bulunan 366 Türk vatandaşı, tahsis edilen otobüsler vasıtasıyla bulundukları yerlerden alınarak, karayoluyla Türkiye’ye döndü. Türkiye […]

Bağdat Büyükelçiliği Türk Vatandaşlarını Ailelerine Kavuşturdu
Bağdat Büyükelçiliği Türk Vatandaşlarını Ailelerine Kavuşturdu
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma21 Nisan 2020 10:23

Şırnak AJANS – Irak’ın başkenti Bağdat’ta bulunan 366 Türk vatandaşının yurda dönüş talepleri kapsamında Türkiye’ye ulaşmaları sağlandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın koordinasyonunda, Dışişleri, İçişleri, Sağlık, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının yürüttüğü ortak çalışma kapsamında Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliği’nin desteğiyle Bağdat’ın çeşitli semtlerinde bulunan 366 Türk vatandaşı, tahsis edilen otobüsler vasıtasıyla bulundukları yerlerden alınarak, karayoluyla Türkiye’ye döndü.

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız (arşiv)

Türkiye Cumhuriyeti Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız, yaptığı açıklamada, “Türkiye, koronavirüs salgını nedeniyle bir süreden beri devam ettirdiği, Irak’taki vatandaşlarının Türkiye’ye dönüşlerinin sağlanması çalışmalarını yaklaşan ramazan ayı öncesinde hızlandırdı.” ifadelerini kullandı.

Bağdat’ta faaliyet gösteren bir şirket çalışanı Mehmet Özen de devletin sunduğu imkanlarla Türkiye’ye dönüp ailelerine kavuşacaklarını dile getirerek, “9 aydır Irak’tayım. Burada çalışıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, tüm devlet erkanı ve desteğini bizden esirgemeyen Büyükelçimiz Fatih Yıldız’a teşekkür ediyoruz.” dedi.

İnşaat İşçisi Erzincanlı Mehmet Sorma da, 8 aydan beri Bağdat’ta çalıştığını kaydederek, “Devlet tarafından tahliye edildik. Memlekete gideceğiz. Devletin imkanıyla gidiyoruz. Allah devletimizden razı olsun.” şeklinde konuştu.

Bağdat’ın çeşitli semtlerinde bulunan 366 Türk vatandaşı, tahsis edilen otobüslerle Şırnak’ın Silopi ilçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yaptı. Türkiye’nin Bağdat Büyükelçiliğinin desteğiyle gerçekleştirilen tahliye ile yurda giriş yapan Türk vatandaşlarının, Habur Sınır Kapısındaki sağlık kontrolü yapıldı. İşlemlerin tamamlanmasının ardından Şırnak Valiliği ve Silopi Kaymakamlığı koordinesinde 366 Türk vatandaşı için tahsis edilen 17 otobüs ile 14 gün süreyle karantinaya alınacakları Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarına götürülmek üzere yola çıktı.

Habur Sınır kapısından giriş yapıp 14 günlük karantinaya alınan  Türk vatandaşları kendilerine yurtdışında sürekli sahip çıkan Bağdat Büyükelçisi Fatih Yıldız’a şükranlarını Twitter üzerinden sundular. Türkiye’ye varan vatandaşlardan ‘’Bu Coronavirus salgınından çok şey öğrendim ama bizim Türk milleti ile ilgili hem Türk milletinin ne kadar çalışkan olduğu ve sizin Türkiye cumhuriyetini en güzel şekilde temsil etmenizi öğrendim. Sana sayın BÜYÜKELÇİ bey ve takımına teşekkürler. ..