ASKON Şırnak başkan ve yardımcısı Kültepe Ekonomi zirvesine katıldı

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Türki Cumhuriyetlerin elçilerinin konuk olarak katıldığı 4.Kültepe Ekonomi Zirvesine Şırnak ASKON başkan ile başkan yardımcısı da katıldı. Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Şırnak şube Başkanı Abdurrahman Kesik ile şube başkan yardımcısı Halil Azizoğlu, Kayseri’de gerçekleşen 4.Kültepe Ekonomi Zirvesine katıldılar. ASKON Genel Başkanı Aydın ASKON tarafından Kayseri’de bir […]

ASKON Şırnak başkan ve yardımcısı Kültepe Ekonomi zirvesine katıldı
ASKON Şırnak başkan ve yardımcısı Kültepe Ekonomi zirvesine katıldı
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma25 Haziran 2022 09:41

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Türki Cumhuriyetlerin elçilerinin konuk olarak katıldığı 4.Kültepe Ekonomi Zirvesine Şırnak ASKON başkan ile başkan yardımcısı da katıldı.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Şırnak şube Başkanı Abdurrahman Kesik ile şube başkan yardımcısı Halil Azizoğlu, Kayseri’de gerçekleşen 4.Kültepe Ekonomi Zirvesine katıldılar.

ASKON Genel Başkanı Aydın ASKON tarafından Kayseri’de bir Ommer otelde yapılan “Kültepe Ekonomi Zirvesi”nde konuşan Aydın, Kovid-19 salgını ile ekonomilerde yaşanan durağanlığın tüm ülkeleri etkilediğini ifade etti.

Aydın, sanayicilerin, 2023-2024 yılları için kapasite artırmak amacıyla yeni makine ve teçhizat siparişi verdiğini, artacak kapasite ile Türkiye’nin ilk 10 ekonomi arasında yerini alacağını söyledi.

ABD’de enflasyonun son 40 yılın zirvesine çıktığını, Avrupa ülkelerinin, Ukrayna-Rusya savaşı ile doğal gaz krizi yaşamaya başladığını anlatan Aydın, bu gelişmelerin olağanüstü bir durumdan geçildiğini gösterdiğini vurguladı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gelişmişlik ve üretim bakımından her bir ilimiz 80-90 li yıllardaki Türkiye’sine bedeldir. 

Kayseri’nin son yıllarda ihracatta büyük başarılar elde ettiğini anlatan Nebati, şunları kaydetti:

Nebati, Kayseri’nin son yılda tarım ve hayvancılıkta da önemli katkılar sunduğunu dile getirerek 2021 yılı sonunda meyve üretiminin 338 bin, sebze üretiminin 98 bin tona, tarla bitkileri üretiminin ise 2,3 milyon tona ulaştığını kaydetti.

TİGAD Genel Başkanı Okan Geçgel, Kayseri valisi Gökmen Kılıç , ASKON Şırnak şube Başkan yardımcısı Halil Azizoğlu

“Yolumuz açık, bahtımız açık ve menzilimize doğru koşarak gidiyoruz”

Nebati, Türkiye’nin son 20 yıldır yeni bir hikaye yazdığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Hikaye her geçen gün güçleniyor, kuvvetleniyor ve damgasını vurarak yolunda devam ediyor. Yeter ki inanalım, yeter ki güvenelim, yeter ki bu ülkenin nereden nereye geldiğini çok iyi değerlendirelim. Yolumuz açık, bahtımız açık ve menzilimize doğru koşarak gidiyoruz.

Böylelikle vatandaşlarımızın hanelerinde tükettiği doğal gaz ve elektriği daha ucuz kullanabilmelerini, çiftçilerimizin, işçilerimizin, emeklilerimizin ve çalışanlarımızın aynı zamanda ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın daha fazla yanında olabilmeyi, ülkemizin büyüme ve istihdam potansiyeline katkı sağlayacak yatırımları daha hızlı tamamlayabilmeyi amaçlıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şırnak AJANS/ Halil Azizoğlu- Kayseri