Askerde olanlara ve gideceklere erteleme..

Şırnak AJANS – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) koronavirüsün yayılmasını engellemek için terhis ve celp işlemlerini bir ay erteleme kararı aldı. Jandarma dahil 53 bin askerin celbi bir ay ertelendi. Kasım 2019’da silah altına alınan ve vatani görevini tamamlayan 66 bin asker de bir ay fazladan kışlada kalacak. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlıkta dün Genelkurmay […]

Askerde olanlara ve gideceklere erteleme..
Askerde olanlara ve gideceklere erteleme..
Şırnak Ajans
  • Yayınlanma15 Nisan 2020 06:48

Şırnak AJANS – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) koronavirüsün yayılmasını engellemek için terhis ve celp işlemlerini bir ay erteleme kararı aldı. Jandarma dahil 53 bin askerin celbi bir ay ertelendi. Kasım 2019’da silah altına alınan ve vatani görevini tamamlayan 66 bin asker de bir ay fazladan kışlada kalacak.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bakanlıkta dün Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, kuvvet komutanları, bakan yardımcıları ve ilgili teknik personelin katılımıyla bir toplantı yaptı. Akar, toplantıda alınan kararla ilgili çalışmanın en kısa süre içinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın onayına sunulacağını duyururken özetle şu bilgileri verdi:

“TSK bünyesinde gözümüz gibi sakındığımız Mehmetçik ile yeni gelecek evlatlarımızın salgına karşı korunması maksadıyla daha önce kritik dönemlerde uyguladığımız gibi nisan ayında askere alınacak 53 bin yükümlü gencimizin silah altına alınmasının ertelenmesinin, birliklere yeni er gelmeyeceği için de kasım 2019 celp döneminde silah altına alınanların hizmet süresinin bir ay süre ile uzatılmasının ve bir ay sonra konunun yeniden incelenmesinin uygun olacağı değerlendirilmiştir. Daha önce bedelli askerlik ile personelimizin atamaları ve uzun süreli görevlendirilmeleri de ertelenmişti. Çalışma sonuçları en kısa zamanda Sayın Cumhurbaşkanımızın onaylarına sunulacaktır. Terhis ve celplerin ertelenmesi ile ilgili düzenlemeleri, milletimizin bağrından çıkan TSK’nin operasyonlarına ve diğer faaliyetlerine herhangi bir olumsuz etkisi olmayacak şekilde planladık.”

”Söz konusu terhis ve celbin yapılması durumunda görev değişiminin yurt çapında en az 120 bin kişilik çok kapsamlı bir hareketliliğe sebep olacağına dikkat çeken Akar, “Aile bireyleri ve diğer yakınları dikkate alındığında bu rakamın 500 binlere ataköy escort varacağı değerlendirilmektedir” dedi.